Ma arvan, et 2030 on see kindlasti teemaks. Siiamaani see teema mureks pole ostutunud. Ikka on olnud keegi lähedastest, kes on asjad korda ajanud. Aga tulevikus on see pigem tarkvaraline lahendus, kui matusebüroo teenus.

Digihaud, mis siis silub ja kustutab jäljed ka digimaailmas. Ma arvan, et tulevikus saab see olema kahe kliki küsimus. Luuakse vastav platvorm, mis selle asja ära teeb. Ei usu, et füüsilist inimest siia vahele vaja on. Täna on nii, et kui tahad kustutada facebooki kontot, pead teadma kas paroole või siis pöörduma surmatunnistusega facebooki poole, palvega konto kustutada. See on pigem lepinguliste ning tarkvara lahenduste teema.

 

Tarko Tuisk

Tegevjuht, MT Memoris OÜ

Digimatusetalitaja

Inimesed võivad ju surra aga andmed mitte. Kogudes kokku ja toimetades seda tohutud digitaalset pärandust, mis inimesest alles jääb, ei ole lihtne ülesanne. Digimatusetalitaja töötab koos lähedastega, et koostada lahkunust identiteet, mis elaks edasi.

Rada, mida mööda me igapäevaelus käime, ei avalda online ´is selle inimese palet, kes ta tegelikult on või mida ta päriselt soovib, et temast mäletatakse. See piinlik selfi mis sa tegid või nipsakad kommentaarid tšätis, elavad igavesti. Nagu öeldakse, võtab 20 aastat aega et luua reputatsiooni ja ainult üks hetk et see kaotada.

Digimatusetalitaja lõikab eelnimetatud mittesoovitud momendid lahkunu virtuaalsest pärandist välja. Digimatusetalitaja töötab läbi kogu andmebaasi, sealhulgas kodulehe, tšätid, e-postid, sõnumid ja sotsiaalmeedia postitused eesmärgiga luua auväärne ja asjakohane portree lahkunust, et pilt temast elaks edasi.

Digimatusetalitaja eesmärk ei ole mitte kustutada ära kogu tõendusmaterjali inimese piinlikest hetkedest, vaid pigem anda inimlik kontekst, mis toob mahajäänud andmed elu taha. Matusetalitaja peab olema suuteline tekitama empaatiat, kaastunnet ja tähelepanu.