Jalgratast valides huvituvad lapsed enamasti eredastest värvidest, multikategelastest ning ilusatest tarvikutest, kuid vanemad peaksid oma lapsele jalgratast valides tähelepanu pöörama hoopis teistele asjadele. Siis on jalgrattasõit ohutu ning meeldiv tegevus.

See arendab enam kui üht võimet

Jalgrattaga sõitmine ei ole mitte ainult lõbus, vaid ka suurepärane treening südame-veresoonkonna jaoks ja treenib eri piirkondade lihaseid. Kuna laps pedaalib, julgustatakse teda loomulikult sirgelt istuma. Siiski võib jalgratas ka kahjustada, kui seda ei ole õigesti valitud.

Laste jalgratta valimisel on selle suurus äärmiselt oluline. Jalgratas on ohutu, kui laps saab seda juhtida, mis tähendab, et sõiduk peab vastama lapse kehaparameetritele ja pikkusele. 

Jalgratta suurust peetakse sobivaks, kui laps saab jalgratta raami lähedal seista ja mõlemad jalad maapinnale asetada ning istmel istudes saab üks jalg mugavalt maapinda puudutada. Kui jalgratas on liiga suur, on sellega raske ja ebaturvaline sõita. Lisaks on selline jalgratas lapse jaoks tavaliselt liiga raske.

Samuti tuleb tähelepanu pöörata laste jalgratta laiusele. Paljud lastejalgrattad on liiga laiad, mistõttu peavad lapsed pedaalide vajutamiseks oma jalgu laiemalt painutama (nad painduvad väljapoole, eriti põlvedest). Otsida tuleks võimalikult kitsad jalgrattad.

Oluline on kohandamine

Lisaks jalgratta õigele suurusele on oluline ka õige seadistus. Sõidu ajal peab laps saama käega mugavalt juhtrauda hoida, õlad peavad olema lõdvestunud ja küünarnukid kergelt painutatud. Kui juhtraud on liiga kõrgel, on kehaasend vertikaalsem, kuid selle tulemusel on käed sirutatud, õlavöö ja kael on pinges. Nii et painutage küünarnukid ja lõdvestage õlad, laske need kõrvadest madalamale ja te saate aktiivsemalt maanteele vaadata.

Veel üks parameeter, millele tuleb tähelepanu pöörata: laste jalgratta sadula kõrgus, mida mõõdetakse sadulas istudes, kannad pedaalidele asetades ja jalga sirutades (põlv on veidi kõverdatud 20-40°). Sadul peab olema ka sile. Kui see kaldub allapoole, saavad lapse käed ja alaselg suuremat survet.

Jalgrattaga sõites ei tohi laste põlved puudutada juhtrauda, tõusta sellest kõrgemale ega olla liigselt sirutatud.

Kui jalgratta iste on liiga madalal, võib see põhjustada valu põlvedes ja puudulikku lihasjõudu sõitmiseks. See on nagu pidev kükitamine – väsitav ja ebaefektiivne.

Laste jalgrataste suurused

12-tollised jalgrattad sobivad 75-90 cm pikkustele lastele;

14-tollised jalgrattad sobivad 85-110 cm pikkustele lastele;

16-tollised jalgrattad sobivad 95-120 cm pikkustele lastele;  

18-tollised jalgrattad sobivad 105-125 cm pikkustele lastele;

20-tollised jalgrattad sobivad 110-135 cm pikkustele lastele;

24-tollised jalgrattad sobivad 125-150 cm pikkustele lastele.

Laste jalgrattad on eri suurusega, nende liitmikke ja tarvikuid saab osta spetsialiseeritud jalgrattapoest bikko.ee.