Vihmase ja vähese päikesevalgusega ilmastikutingimustega kaasneb tihtipeale ka gripihooaeg, kuid ega siis tööd ja tegemised selle võrra vähemaks jää. Kõige parem on haigusi ennetada, aga ka see ei pruugi alati õnnestuda. Sellepärast tuleks varuda igaks kümneks juhuks endale koju mõned abivahendid, mis aitavad gripi vaevusi leevendada ja parimul juhul tüütust haigusest üldse pääseda.

 

Küüslauk

Number üks sõber gripihooajal on Eestis laialt levinud küüslauk, mille raviomadused on väga mitmekesised. Katsed on näidanud, et küüslaugu pidev söömine hoiab ära veresoonte lupjumise, soodustab põie, neerude ja sapipõie paremat tööd, puhastab verd kahjulikest jääkidest, tugevdab immuunsüsteemi, korrastab vererõhku ning omab antibakteriaalset toimet. 

Kasutamine: Süüa koos mõne teise toiduainega, tükeldada näiteks võileivale, lisada juustu- või singiviil. Piisab 1-2 küünest päevas. Võib teha ka mee ja purustatud küüslaugu segu, lasta mõni tund seista ning võtta seda 1-2 spl päevas.

 

Ingver

Eksootiline võimas ravijuur, millel on tohutult palju häid omadusi. Ingveril on võime vähendada valu, ärritusi, ravida bakteriaalseid ja seeninfektsioone, põletikke, iiveldust, leevendada köha ja röga tekkimist kopsudesse. Lisaks võib lisada ingverit erinevatele toitudele maitseks.

Kasutamine: Näiteks võib seda lisada riivituna kotletitaignasse ning kasutada ka kõikides muudes hakklihatoitudes vürtsi andmiseks. Külmadel sügisõhtutel võib teha ingveri, mee ja sidruni teed.

 

Mesi

Maitsev, raviv, supertoit, mida võib isegi näomaskina kasutada. Mesi on kasulik hingamisteede haiguste ennetamiseks ja raviks, aitab mao- üle ja alahappesuse vastu, soolestikuhaavandite ja unetuse puhul, lisaks on kasulik südamele.

Kasutamine: 1 dessertlusikatäis mett lahustada 0,5 klaasis 40 kraadises vees ja juua 1-1,5 tundi enne sööki. Võib teha ka erinevaid taimeteid, lasta jahtuda ning lisada paar teelusikatäit mett.

 

Vannid

Lihtne viis külmetuse leevendamiseks on sinepijalavannid. Selle juures tuleb ka ise soojalt ja mõnusalt riides olla. Jalavannivesi peab koguaeg üsna kuum olema ning seda võib teha näiteks apteegist soetatud sinepipulbriga või kui seda pole, siis vanasti lisatigi veele lihtsalt natuke kanget sinepit. Pärast vanni pesta jalad, panna jalga soojad villased sokid ja olla soojas.

Külmetuse korral võib teha õhtul või koju jäädes soolavanni. Lisada 500g meresoola vannivette, lasta see sulada – see aitab ka külmetushaiguste korra. Samuti võite lisada mõnda aroomiteraapiast tuntud eeterlikku õli nagu männioksaekstrakt.

Vanniskäik võiks ka silmailu pakkuda, lisage vannivette lilleõisi, pange mõnusad küünlad põlema ning laduge vanniäärele mõni puhastav kivi nagu mäekristall. 

Meresoolavann salvei ja aroomiõlidega, kaunistuseks kollased õied.

 

Kivid, meditatsioon ja puhkus

Keskendumine terveks saamisele võib teinekord raske olla, nii palju on teha ja töömõtted kipuvad ikka ja jälle tagasi tulema. Mida siis teha? Kui keha on haige, siis tegelikult tuleks teha paus. Sundida ennast puhkama. Võib teha väikese meditatsiooni või lihtsalt keskenduda näiteks tunnikese sellele, et lähed oma mõtetes randa päikese kätte liivale mõnulema. Kõik on käinud oma lemmikpaigas – aeg on sinna oma mõtetes tagasi minna.  Samal ajal võib kätte võtta kividest näiteks Karneooli (punane) ning mõelda, et see suurendab meie elujõudu, tugevdab immuunsüsteemi ja annab kehale tervenemiseks jõudu juurde. Eelnevalt puhastatud Karneooli võib lisada ka veekannu ja tarbida joogina. Mõelge mõnusaid mõtteid, puhake ja tervis hakkab tasapisi taastuma.

 

Fotod: Küllike Pihlap