Pocahontase kollektsioon on olnud koostööplatvorm, kus Kristian Steinberg kutsus esinema noori Eesti kunstnikke, filmi tegijaid ja moekunstnikke. Kogu projekt algas juba eelmisel talvel koos õpilastega EKAs, kus Kristian juhendas esmakordselt abstraktse disaini moekursust. Võitjad Ester Soidla, Brita-Liisa Brutus ja Kreete Aidla jäid Kristianile silma kui julged, innovatiivsed ja andekad moedisainerid, ning assisteerisid teda koge kollekstiooni protsessiga, mis algas inspiratsioonireisiga Veneetsia kunstimessile. Aja jooksul liitusid projektiga ka Johan Magnus Aule, kes alustas dokumentaalfilmi loomist ja VR kontsepti välja mõtlemist, Saara-Samantha Steinberg, kes tegeles casting protsessiga , ning Grete-Ly Valing kelle ülessandeks olid graafika, show muusika ja taustafilm. Pocahontase kollektsioon oli enam kui moekollekstioon ja sai platvormiks loomingule läbi erinevate valdkondade.
Pocahontas oli Powhatani indiaanihõimu pealiku tütar. Ta armus valgesse mehesse, avaldas talle oma armastust, reisis temaga kaasa maailma teise otsa, võttes omaks mehe maailma ja selle usu. Looduslapsest sai naine ja õukonnadaam Inglismaal. Kuigi tema reis uude ellu oli nii geograafiline kui ka spirituaalne rännak ja tema maailm muutus drastiliselt, demonstreeris ta alati naiselikku jõudu ja selle väärikust.
Kristian Steinbergi esimene naisterõivaste kollektsioon järgib Pocahontase rada modernses ja poeetilises võtmes ning toob esile selle, et suured muutused läbi elu on loomulikud. Me kohtume noore naisega, kes leiab ka võõrastes tavades ja usus midagi huvitavat, mitte hirmutavat ja lõpuks me kohtame eksootilist, kuid väärikat õukonnadaami, kes näitas ka siinpool ookeani, et nahavärv on vaid nahavärv…
Kangas on Kristiani disainiprotsessis kuningas ning Pocahontase reisi illustreerivad Itaalia ja Jaapani päritolu materjalid, mille värvigamma ja tekstuurid lisavad oma dimensiooni. Lugu algab õrna puuvillase looriga, kohtub siis etnostiilis žakaar- ja gabardiinkangaga, mida lõpuks murravad organza, udusule pinnaga kreppkangas ja õlise efektiga must nahk.
Värvilugu algab avaras preerias ning taevakarva sinine juhatab meid läbi indigotoonide, kohiseva jõe ja loodusrahvalike motiivide üle verepunase etnostiilis kangastele ning jõuab liivakarva kandilisema siluetini. Reisi viimane faas on graafiliselt must-valge ning kontrastne pinnatekstuurides.
Kristian Steinberg on professionaalne konstruktor ja disainer ning kollektsioonis on mõlemal oskusel suur osakaal. Mitmed rõivaesemed on abstraktsed ning võimalusega neid omamoodi kanda või oma keha ja proportsioonide järgi kohendada. Kristian leiab, et kehaideaalide tagaajamine on jõudnud absurdini, seega varieeruvad tema modellid nii vanuses kui proportsioonides. See on loosungiteta feminism, mis annab sõna üle rõivakandjale. Kollektsioonis ei tähenda see ühes suuruses vormituid riideid, vaid rõhutab, et tegumood on alati lahendus mis iganes tüüpi kehale.
Nõukogude Eestis, Rootsis ja Inglismaal elanud Kristian on ise läbinud Pocahontasega sarnase teekonna. Pagulasena ei julgenud Kristian unistadagi sellest, et pühendada enda elu ühel päeval kunstile. Stockholmis keemia eriala õppides valis ta siiski moeeriala. Tänaseks on ta praktiseerinud ja töötanud selliste disaineritega nagu Alexander McQueen, Halston ja Matthew Williamson. Kristiani konstrueeritud rõivaid kannavad maailma mõjukamad naised nagu Suurbritannia peaminister Theresa May ja Jordaania Kuninganna Rania. Tema meesterõivaste disaine kannavad tuntud muusikud ja filminäitlejad nagu JLS laulja Oritzé Williams ja Harry Potteri staar Matt Dave Lewis ja paljud teised.
Pocahontas kollektsioon on valminud tervikuna Eestis, koostöös Kristiani Eesti Kunstiakadeemias toimunud kursuse võitnud disaineritega Ester Soidla, Britta- Liisa Brutus ja Kreeta Aidla. Kollektsioon on platvorm, kus koostöö jätkub ka teiste noorte Eesti naiskunstnikega – graafik-animaator ja muusik Grete-Ly Valing, fotograaf Saara Samantha Steinberg ja ehtekunstnik Eva Mirza. Show stilistikat juhendab kunstiline juht Jeffrey Cameron New Yorgist ja show koreograafia kontseptsiooni autor on Jüri Nael. Meediafilmi autor on Sander Antoniak. Partnersuhted ja meedia Katrin Aunpu ja projekti assistent Maarika Steinberg.
Kogu moeshow filmib 360º kaameraga üles Johannes Magnus Aule. Selle tulemusena valmivat virtuaalreaalset versiooni showst on võimalik kogeda pop-up näituse pressipäeval 16. oktoobril. Publikule avatakse näitus kollektsioonist juba 12. oktoobril Tallinna Kaubamaja Naistemaailmas.
Fotod: Saara-Samantha Steinberg