Tekst: Kaili Viljak
Üks tark mees ütles mulle kunagi, et Eestis on kaks aastaaega märg ja porine kevad, mis kestab pool aastat. Selle sisse mahub kolm päeva suve ning teine pool aastast on külm ning vihmane sügis mustade jõuludega. Ei tahaks nõustuda selle väljendiga, kuid selle aastane kevad on nagu teismeline, kes ei suuda ära otsustada, mida täpsemalt tahab, kas sooja päikeselist ilma või tuult ja vihma. Nii nagu kevad, on kultuur kirju ning leidub igale maitsele midagi, ka siis, kui ilm kõige soosivam pole.
17. aprill 16. august saab minna Kumu näitusesaali uudistama “Kunstirevolutsioon 1966” kollektsiooni, tolleaegsete noorte tegijate kunstis ilmnenud uuenduste ning strateegiatega. Tööd olid küll vastuolus nõukogudeaegsete vaadetega, kuid sellegi poolest nägi valminud kunst ilmavalgust ning avardas nii mõnegi vaatleja piiri keelatu ning lubatu vahel.
Vanemast ajast uuemasse tulles, on 14. märts 25. mai Uue kunsti muuseumis üleval Eesti kaasaegne maalikunst koos taaskasutusteemalise näitusega nimega “Anna uus elu: Disain.” Viimane on juba kolmas oma sarjas ning vaatajaskonnas populaarsust kogunud näitus, sest lisaks silmailule pakub see ka põnevaid ideid, kuidas anda uus elu kasutamiskõlbmatule ning leida sellele koht kodusesse miljöösse.
Vastuolu on sütitanud alati meeleolukaid arvamusavaldusi, nii soovitan minna näituse saali ka neil, kes tavaliselt sellistesse kohtadesse ei satu ning kindlasti võtta kaasa mõni sõber, kellega saab hiljem muljetada antud teemadel. Leian, et see avardab meeli ning mõned tunnid kunsti nautides annab tavalisse sombusesse kevadilma veidikene vürtsi ning värskust.
See aasta on kuulutatud muusikaaastaks. Selle raames toimuvad üle Eesti erinevad musikaalsed üritused muuseumides, mille eesmärgiks on kutsuda märkama vaikust ja helisid. Tammsaarest ei saa üle ega ümber MÖÖ raames, soovitan käia ära A. H. Tammsaare muuseumis kuulamas Urmo Kütismaa esinemist, proovida keerukat kandlemängu ning laulda ühine regilaul. Väiksematele jagub tegevust mängunurgas, kus saab mängida karjalaste mänguasjadega ja võtta osa maastikumängust. C. R. Jakobsoni talumuuseumis saab valmistada oma enda muusikariista ning kuulata Silver Sepa esinemist enda valmistatud fantaasiapillide saatel. Lisaks sellele, saab Uue kunsti muuseumis peale eespool mainitud näituste vaadata musikaalseid dokumentallfilme erinevatest riikidest.
Kel aga siseruumidest kõrini saab, siis kummikud jalga ja kevadet otsima. Ka looduses on oma kultuur ning kunst, mille nägemiseks tänapäeva kiire tempo juures kõigil aega ei jagu. Mõeldakse küll, et tean väga hästi, milline on kevad, kuid nagu vanasõna ütleb, et aastad pole vennad, nii on ka iga päev kevades erinev. Pärast kõike seda inimkultuuri, soovitan võtta aeg maha ja keskenduda mõne hetke ka sellele, mis on meie ümber ning nagu muusikaaasta motoks kujunes, kuulata vaikust ning helisid. Muuseumi Öö erinevate programmidega saab tutvuda all olevatel linkidel.
Kumu kunstimuuseum
http://programm.muuseumioo.ee/map/museum?id=158
Uue kunsti muuseum
http://programm.muuseumioo.ee/map/museum?id=217
A. H. Tammsaare muuseum
http://programm.muuseumioo.ee/map/museum?id=107
C. R. Jakobsoni talumuuseum
http://programm.muuseumioo.ee/map/museum?id=146
Välja jäänud muuseumide programme ja eksponaate saab uurida siit: