Noor muusik, DJ ja produtsent Sander Mölder, klassikalise muusika taustaga elektroonilise muusika artist, kelle produtseeritud lugusi on mängitud BBC1s ja kes on esinenud festivalidel ja kontserditel üle maailma, veab Tallinnas koos Peeter Ehalaga populaarset soulimaigulist tantuspeosarja Tiks. Sander ei reeda YU-le ei hitivalemit ega täis tantsusaalide saladust, aga soovitab end regulaarselt uue muusikaga karastada.
Kui vanalt ja kuidas jõudsid plaadikeerutamiseni?
Esimest korda mõtlesin selle peale, et DJd on olemas, vist umbes seitsmendas või kaheksandas klassis, kui hakkasin rohkem muusikasse süvenema ja erinevaid asju kuulama. Umbes samal ajal ostsin oma esimesed vinüülid, hankisin kuskilt vana Radiotehnika mängija ja mõned korrad proovisin kohe ka koolipidudel mängida, aga see kukkus kuidagi nii kehvasti välja, et suurt tulevikku selles ei näinud ja keskendusin rohkem pillimängule, bändide tegemisele ja arvutiga lugude valmistamisele. Kogusin küll vinüüle tasapidisi edasi, aga mängima hakkasin uuesti umbes kümmekond aastat hiljem. Olin teinud Inglismaal õppides podcast´i moodi selliseid lühikesi mixtape´e, neid tehes kasvas isu uuesti mängida. Tegime Brightonis mõned tudengipeod ja selt sai see kuidagi uuesti hoo sisse.
Mis värk nende vinüülplaatidega on?
Üsna ideaalilähedane formaat: väga hea heli (kui plaat on hästi hoitud), saab käega katsuda ja on päriselt olemas, ilusad või vähemilusad plaadiümbrised, kogumis-, otsimis- ja leidmisrõõm (paljud pole digitaalselt saadaval) ja nii edasi.
Mis annab muusikapalale hinge? Viited varasemale? Sõnad? Uudsed kombinatsioonid? Või midagi muud?
Hea küsimus. Ma arvan, et selle kohta mingit kindlat skeemi ei ole, kuidas hinge loo sisse saab. Või mingit retsepti, kuidas sõnu ja viiteid kokku segada. Ma olen selle poolt, et kui pala või lugu on ausalt kirjutatud, siis ongi hing sees. Kui eesmärk ei ole kirjutada järgmist hitti ja teha seda lihtsalt sellepärast, et protsess meeldib, siis on kõik juba aus. Selle üle võiks oluliselt pikemalt arutleda, aga see vist ei mahu praegu siia. Sõnadega on mul nii, et mingil põhjusel pole ma neid muusikas kunagi eriti kuulanud. Seetõttu on kahjuks ka jäänud tähelepanuta hulk muusikat, kus laulusõnad esikohal. Võib-olla on hinge aususele veel mõni vihje.
Kuidas sa valid, mida produtseerida: kas sulle tehakse konkreetne pakkumine või valid ise laheda artisti, kes kusagil kõrvu jääb?
On olnud nii tellimustöid kui ka enda initsiatiivil kirjutamist ja produtseerimist. Mõlemal omad plussid ja miinused.
Kas tänapäeval on võimalik elu ka ilma Spotifyita?
Ikka on, aga Spotify on siiski päris hea. Kahjuks küll ainult siis, kui on see Premium-variant. Tasuta versioon on nüüd kuidagi üsna ebamugavaks muudetud.
Sa oled Saaremaa poiss. Kus sa omal ajal saarel pidudel käisid?
Saaremaal olin üldsegi liiga noor, et pidudel käia (kolisin 16aastaselt Tallinasse). Paar korda sai vist ikkagi käidud mõnel legendaarsel Punase baari lastepeol. Kuna need muusika koha pealt just eriti ei inspireerinud, siis korraldasime sõpradega ise pidusid. Mõned neist olid ka suuremad, näiteks Saaremaa ühisgümnaasiumis koolipeona toimunud “Lõpu algus”, kus mängis plaate Raul Saaremets ja esines 2000. aastate megapopp poistebänd Soul Militia.
Millest said alguse Tiksi peod? Kas mäletad teie esimest pidu?
Jah, esimene pidu oli mõne aja taguses menukohas Hoov, mis asuski hoovis ja sinna sai sisse Viru tänava ja Turu tänava nurgalt. Koha omanikel oli seal 2012. aasta suvel üks vaba laupäev, kui ma õigesti mäletan. Olime Peeter Ehalaga ammu mõelnud, et võiks midagi koos teha või vähemalt koos plaate mängida. Küsisime selle kuupäeva siis endale ja mõtlesime, et kuna nii vähe on juba peoni jäänud, siis teeme midagi sellist rahulikku, stressivaba, midagi sellist, kus oleks lihtsalt tore tiksuda. Peeter pakkus siis välja, et panemegi nimeks Tiks, et siis on selge, mis värk on … et liigset tantsimist ei maksa oodata. Kujunes ikkagi nii, et läks üsna edukalt, inimesed siiski tantsisid ja juba kolme nädala pärast tegime uue.
Milline on hea DJ põhiomadus?
Ma ei ole üldsegi veendunud, et oleksin sealmaal, kus seda niimoodi hinnata. Endale tuletan aegajalt meelde, et selleks, et asjad selles valdkonnas toimiksid, pean end regulaarselt enda jaoks uue muusikaga üllatama.
Kas sulle meeldib Daft Punk?
Ikka veel jah!
Mida sa soovitaksid noorele algajale DJ-le?
Võiks lihtsalt palju erinevat muusikat kuulata (klassikast rokini ja džässist hiphopini) ja mitte mõelda DJ-ameti peale. Kui tõesti tuleb tunne, et enam kuidagi ilma ei saa, siis selle tehnilise poole saab alati selgeks õppida. Natukene läheb küll aega, aga ikkagi.
Artikkel ilmus ajakirjas YU, sügisel 2016