Mõeldes D vitamiinile tuleb kindlasti esimesena meelde päike. Päike on peamiseks D vitamiini allikaks. D vitamiin sünteesitakse naha kaudu kehasse päikesekiirte toimel. Eesti kliimas elades on võimalik kahjuks D vitamiini päiksest saada üldjuhul ainult mai keskpaigast kuni septembri alguseni. Ülejäänud kuudel sünteesi ei toimu kuna UVB-kiirguse kogus ei ole piisav. Selle aastane suvi on muidugi erakordselt helde meie vastu olnud ning päikselisi päevi on jagunud küllaga. Seetõttu oleme saanud nautida päiksesoojust tavapärasest rohkem ning ka meie kehad on talletanud D vitamiini oluliselt rohkem.
Vitamiin D on oluline stabiilse närvisüsteemi ja vererõhu säilitamiseks, normaalseks luude kasvuks (eriti väikelastel ja beebidel), normaalse südametegevuse saavutamiseks ning vere hüübimiseks. D vitamiini vajalikkus on aluseks paljudele kehas olevatele organite elutegevuseks. D vitamiini on võimalik saada ka toidust. Rasvased kalad, nagu lõhe, makrell, angerjas ja heeringas sisaldavad samuti D vitamiini. Niisamuti ka munad (just munakollane) ning maks. Uuringud näitavad, et toidust saadav D vitamiini kogus ei imendu siiski 100% meie organismis. Seda pärsib kiudainerikas toit.
Seetõttu jääb ka toidust saadavast D vitamiini kogusest väheks, mistõttu on vajalik seda ka toidulisandina tarbida. Eriti oluline on toidulisandite tarvitamine inimestele, kes ei tarbi ei liha, kala ega loomseid tooteid. Samuti ka inimesed, kes talvisel perioodil soojamaareise ette ei võta. D vitamiini vaegus esineb sageli ka vanematel inimestel, rasedatel (ka imetavatel emadel) ning krooniliste haigustega inimestel. D vitamiini preparaadid on saadaval kõikjal apteekides ning neid saab soetada kapslitena, õlina (ka kalamaksaõli), närimistablettidena või suupihustina. Tuleb lihtsalt enda jaoks mugavaim välja valida.
Siinkohal tuleb meeles pidada, et D vitamiin on rasvlahustuv, mistõttu tuleb eelistada õlipreparaadil olevaid kapsleid, spreisid. Kuidas aru saada, et inimesel on D vitamiini puudus? Puudusest annab tunda pidev väsimus ning sagedane haigestumine. Eesti kliimas elades on paratamatu, et puudus tekib. Kokkuvõtvalt võibki öelda, et D vitamiini tuleks tarvitada toidulisandina aastaringselt. Ka suvel. Vältimaks selle olulise vitamiini puudust kehas.