Kollektsiooni valmimine on pikk protsess ideest esitluseni, hõlmates endas mõtete kogumise aega, disainimist, lõigete väljatöötamist ja õmblust kui ka sageli paralleelselt esitluse korraldust. Intensiivsesse perioodi mahub tohutult erinevaid emotsioone, korralik kogus adrenaliini, hulk magamata öid, uusi põnevaid tutvusi ja sõlmitud sügavaid sõprusi. Peale igat kollektsiooni esitlust mõtlen, et mitte iial enam. Nädalase hingetõmbe järel oleksin aga alati valmis taas otsast alustama.
Ideede kogumine
Esmane idee võib tekkida millest iganes – mõnest huvitavast kangast või lõikest, vahel ka täiesti juhuslikust situatsioonist või emotsioonist. Sageli tekib uus idee mõnest eelnevast kollektsioonist, kuhu on erinevaid tegumoode kogunenud liiga palju ja nii liiguvad mõned mõtted edasi järgmisesse kollektsiooni. Kollektsioon kujuneb tavaliselt välja üsna pika aja jooksul. Korjan ideepilte ja kirjutan mõtteid üles tihti isegi kauem kui aastapikkuse periood vältel. Ajapikku tekib üldpilt, millised võiksid olla kangad ja lõiked.
Kangaste valimine
Kollektsiooni disainimise etapid ei ole alati samas järjekorras, kuid enamasti valin kõigepealt kangad ja alles siis joonistan kavandid. Tihti on mul kindel visioon, mis materjale ja mustreid tahaksin kasutada, aga kui hakkan kangaid valima, siis ikkagi armun hoopis mõnda sellisesse, mida algselt polnud plaaninud. Nii muutub kollektsioon disainimise käigus mitmeid kordi ja võib lõpuks algsest ideest sootuks erineda.
Kavandite joonistamine
Peale kangaste valimist on aeg kogutud mõtted paberile panna. Mina enamasti ei disaini pilte joonistades, olen rõiva enda jaoks eelnevalt peas suhteliselt täpselt välja mõelnud. Kui avastan end erinevaid lõikevariante väga mitmeid kordi joonistamas ja paberilt lahendusi otsimas, siis saan aru, et pole parasjagu õiget tunnetust. Mingi osa siiski mõtlen ka joonistades, aga üldpilt on tavaliselt eelnevalt selge.
Kui juba kavandeid joonistama asun, siis sellele enamasti väga palju aega ei kulu. Viimati kui olin ajahädas, disainisin kevad-suvise kollektsiooni lõplikult vaid kahe päevaga. See oli troopikateemaline ja selleks, et vastavas meeleolus püsida kuulasin taustaks kaks pikka päeva järjest džunglihääli. See oli päris intensiivne kogemus.
Materjalide tellimine
Kui kangad on valitud ja kavandid joonistatud, tuleb hankida materjalid. Kõigepealt tuleb arvutada kangaste kogused, lisaks leida kõik muu sinna juurde kuuluv – voodrid, niidid, lukud, nööbid, trukid jne.
Lõigete konstrueerimine ja õmblusproovid
Kui kõik vajalik on kohale saabunud, algab lõigete väljatöötamine ja õmblusproovid modellidega. See on üks minu lemmikhetki, kui saab peas sündinud ideed esmakordselt reaalsuses näha. Lõigete tegemiseks võetakse tihti aluseks juba olemasolevad baaslõiked, mida vastavalt vajadusele täiendatakse. Täiesti erineva disaini puhul konstrueeritakse lõiked päris algusest. Lõigete väljatöötamiseks on vaja leida standardsuuruses modellid, kelle peal riideid proovida. Kui mitu proovi on vaja mingile rõivale teha varieerub suuresti toote keerukusest ja ka lihtsalt õnnestumisest. Mõnikord polegi vaja rohkem kui vaid ühte proovi, vahel võib olla ka vaja kolme proovi.
Reklaam- ja tootefotode pildistamine
Kui esimesed riided hakkavad valmima, on aeg reklaampildistamiseks. Siin pole esmatähtis näidata võimalikult täpselt toodete disaini, vaid eelkõige tekitada inimestes huvi ja emotsioone. Riiete juurde võib valida mängulise stilistika ja julgema jumestuse. Samuti võiks pildistamiseks otsida erilise koha näiteks looduses või mõnes huvitava kujundusega siseruumis. Kui reklaampildistamine on loominguline ja fantaasiarikas, siis tootepildistamine on tavaliselt üsna raske töö, mis võib kesta 12-16 tundi järjest. Siin on esmatähtis rõivas ise – ideaalne istuvus ja võimalikult selge ülevaade mudelist.
Kollektsiooni esitlus
Kui kollektsiooni esitlus ei ole plaanitud aset leidma Fashion Weekil, kuulub kõige eelneva juurde ka paralleelselt ürituse korraldus. Enamasti kujutlen juba kollektsiooni disainides üsna täpselt ette millisena tahaksin näha esitlust. Kõigepealt tuleb leida sobiv koht. Vajadusel rentida heli- ja valgustehnika ning kõik muu sinna juurde kuuluv. Lisaks tasub mõelda kuidas üritust külastajale veelgi huvitavamaks muuta. Minu jaoks on kollektsioonide esitlused peaaegu, et sama tähtsad kui rõivad ise. Mulle on oluline, et kõik oleks terviklik ja pealtvaatajale huvitav ning uusi elamusi pakkuv. Mulle meeldib teha koostööd erinevate muusikute ja kunstnikega. Minu showdel on laulnud näiteks Teele Viira, Kene Vernik ja Laura Põldvere. Samuti olen teinud koostööd erinevate maalikunstnike ja graafikutega. Arvan, et Eestis peaksid loomeinimesed omavahel rohkem koostööd tegema, nii sünnivad uued huvitavad ideed ja projektid.
Lisaks ürituse korraldusele tuleb mõelda ka stilistikale, leida sobivad modellid, valida jalanõud, ehted, jumestus ja soengud. Samuti tegeleda pressiga, saata meediasse eelteavitused ja ka järelkajastuseks info. Sellele kõigele järgneb veel kollektsiooni tutvustav salongiõhtu, kus kliendid saavad mõnusas atmosfääris tulla uusi rõivaid proovima ja ostma.
On suur rõõm peale pikka ettevalmistust lõpuks näha oma töö vilju ja jagada inimeste emotsioone kui nad riideid esmakordselt näevad või selga proovivad. Sel hetkel tunnen, et teen õiget asja ega vahetaks oma ametit millegi muu vastu kogu maailmas.
Perit Muuga uue kollektsiooni “Iidsete laante maa” esitlus toimub 4. oktoobril Telliskivi M-hoones. Uksed avatakse kell 18:00, show algus 19:00.
Üritusel saab nautida Tauno Kangro skulptuuride näitust.
Üritus on tasuta.
Palume eelnevalt registreerida perit.muuga.fashion@gmail.com.
Kollektsiooniga tutvumise salongiõhtu toimub 10.oktoobril kell 17.00-20.00 aadressil Masina 22, Tallinna bussijaama lähedal.
Vaata lisa Facebookist: Perit Muuga Fashion
Perit Muuga uus kollektsioon “Iidsete laante maa” on pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale. Kollektsiooni mustrid, tekstuurid ja toonid on paljuski inspireeritud vanade eestlaste käsitöömeistrite kasutatud materjalidest nagu puit, raud, pronks, vask ja hõbe. Samuti on taas tulemas hundimustrid ja ka karudega kangad. Kollektsioonist leiab nii igapäevaseks kandmiseks sobivaid riideid, kui ka tõeliselt pidulikke õhtukleite, samuti isikupäraseid kotte ning puidust ehteid.