Kui sa ei ole varem kodulehekülje loomisega kokku puutunud, aga järgisid soovitusi, mida eelmistes artiklites jagasin, on see protsess nüüd loodetavasti lihtsam. Kuidas aga edasi tegutseda?  

Foto autor Fab Lentz.

Puutusin hiljuti kokku maandumislehe loomisega Joomla platvormil. No see on tehnikavõhikule ikka tõeline katsumus! Kuigi lehekülg sai pika pusimise peale siiski valmis, usaldaksin veebi haldamise pigem professionaalile. Kui tahad ennast säästa ja võimalikult lihtsalt hakkama saada, on WordPressi platvorm siiski kindla peale minek. Julgen seda soovitada, sest valisin selle ka oma blogile kodulehe loomiseks. Kui oled kodulehe struktuuri läbi mõelnud ja tead, millist lõpptulemust soovid näha, on aeg asja kallale asuda. 😉 Alustame algusest ja vaatame, kuidas WordPressis kodulehte luua.

 

  1.     Domeeni registreerimine ja veebimajutuse keskkond

Kui sa ei ole domeeninime (veebiaadressi) veel registreerinud ega veebimajutust tellinud, soovitan seda nüüd teha. Mina valisin nende teenuste pakkujaks keskkonna veebimajutus.ee, kuna lisaks kiirele teenindusele sain pakkumise, mis alustamiseks väga hästi sobis.

Kas kontrollisid juba blogile nime valides ka domeeni saadavust? Kui nii, siis nüüd jääb sul vaid üle see registreerida. Domeeni registreerides ei teadnud ma esialgu, milline laiend valida: kas .ee, .com või mõni muu. Konsulteerisin teenusepakkuja klienditoega ja sain soovituse, mida ka sinuga lahkelt jagan. Kui soovid ainult Eesti turul tegutseda, oleks mõistlik valida domeen laiendiga .ee, kui sul on aga suurem ambitsioon jõuda inimesteni üle maailma, võiksid valida domeenilaiendi .eu. Oma blogi majutamiseks valisin paketi Standard, mis võimaldab ka domeeninimega e-posti kasutada. Kui oled tellimuse kinnitanud, saadetakse sulle peagi arve, mille tasumisel aktiveeritakse iseteeninduskonto.

 

  1.     WordPressi installeerimine kodulehele

Kui domeen on registreeritud ja majutatud, saad WordPressi oma kodulehele põhimõtteliselt ühe klikiga paigaldada. See peaks eri veebimajutuse pakkujate puhul olema sarnane, aga kuna mul teiste teenusepakkujatega kogemus puudub, kirjeldan seda  Veebimajutuse keskkonna näitel. WordPressi paigaldamiseks tuleb siseneda kodulehe iseteenindusse (vajalikud paroolid saad teenusepakkujalt) ning otsida menüüst üles WordPressi ikoon. Detailsed installeerimisjuhised leiad iseteenindusest ja neid järgides peaksid WordPressi installeerimisega kenasti hakkama saama.

 

  1.     WordPressi seadistamine ja kodulehe loomine

Esimesed kaks sammu olid lihtsad, aga nüüd läheb põnevaks! Kui WordPress on paigaldatud, tuleb see ka seadistada ja koduleht tehniliselt üles ehitada. Aga mida teha, kui sul pole õrna aimugi, kuidas seda teha? 😊

Üks võimalus on taas Google’i abi kasutada, aga võid ka mõne teemakohase koolituse läbida. Mina otsisin kõigepealt WordPressi kodulehe tegemise õpetusi internetist. Paljud viited ja soovitused pealkirjaga stiilis „Koduleht valmis tunniga” ja muud sarnased ei pruugi sellegipoolest eriti kasulikud olla. Juhul kui alustad täiesti nullist nagu mina, soovitan kodulehe loomiseks varuda siiski rohkem aega. Head asja ju kiiruga valmis ei tee. Infot kodulehe tegemise kohta on tegelikult väga palju ja suur osa sellest on ka tasuta kättesaadav. Minu blogi kodulehe esialgne visand valmis algajatele mõeldud James Staffordi õpetusvideo „How to make a WordPress blog step by step for beginners 2018” („Kuidas sammhaaval WordPressis blogi teha”) abil. See on põhjalik ja kergesti järgitav õpetusvideo, mille leidsin YouTube’ist. Samasuguse tulemuseni jõudmiseks nagu videos läks mul aga tunduvalt kauem aega, sest takerdusin mitmel korral tehniliste probleemide taha ja nõnda klikkisin üsna sagedasti Play/Pause nuppu. Esialgse kodulehe video nõuannete järgi valmis saanud, valisin tasutakujunduste hulgast endale meelepärase teema ja seadistasin selle oma brändist lähtuvalt. Juhul kui sa tasuta teemade hulgast endale sobivat ei leia (milles ma kahtlen 😊), on sul võimalus soetada rohkemate seadistusvõimalustega tasuline teema.

Kodulehe loomine ei ole sugugi nii raske, kui alguses tunduda võib. Kõige olulisem on alustada. Varu endale lihtsalt aega ja tegutse sammhaaval!  Niisiis, oled sa valmis stardijoonele asuma?

Autor Monika Schults
Toimetaja Karolin Kaivoja