Freepic.com

Freepic.com

Saabumas on sügisene aeg, kus peale augusti- ehk lõikuskuud hakkab kogu loodus end  ette valmistama vaiksemaks ja külmemaks talveperioodiks. Puud langetavad lehed, rohi koltub, valminud viljad tuleb koristada ja säilitada, tehakse hoidiseid, moose ja varustatakse end hea ja paremaga. Samuti on lähenemas sügisene pööripäev, kus päeva ja öö pikkus on täpselt 12 tundi, peale seda hakkab valge aeg aga kukesammu võrra lühenema.
See on suurepärane aeg olla tänulik kõikide „viljade“ üle, mida meil on õnnestunud sellel aastal lõigata. Mõtiskleda selle üle, mida oleme juba saavutanud ja seada uued eesmärgid. Võime avastada, et pärast talveajale üleminekut soovime hakata tegelema uute hobide või ettevõtmistega.
Et sügisene pimedus ja hall argipäev rõhuma ei hakkaks, võiksime seda perioodi hoopis tähistada. Selleks oleme kokku kogunud 10 lihtsat võimalust.

1. Pane kõik hea kirja
Süüta mõnusa meeleolu tekitamiseks sügiseses värvigammas küünal. Võta mõni omapärasem või ilusam paberileht. See võib olla näiteks põletatud äärtega või lõhnastatud. Lõika paber ribadeks ning kirjuta igale tükile mis on sinu elus sel aastal head olnud, või millega sind on õnnistatud. Seejärel aseta need ühte kenasse kaussi. Nii näed ka visuaalselt kui palju positiivset su elus on. Anuma koos heade mõtetega võid jätta ülejäänud aastaks nähtavale kohale, kuhu saad neid alati juurde lisada.

2. Kogu loodusande
Korja korvi lehti, tammetõrusid, kastaneid, lilli või okakesi. Võid neist midagi toredat meisterdada ja näiteks kellelegi kinkida. Tee kirju lauakaunistus või puuviljade ja kõrvitsatega kinkekorv.

3. Naudi oma töö vilju
Oleme terve hooaja tööd teinud ja nüüd on aeg ka oma vilju maitsta ning olla tänulik. Selleks korralda värskes õhus sõprade või perega külluslik piknik. Tee tuld, vaata päikeseloojangut ning maitse kõrvale head ja paremat. Suurepärane sügistoit on näiteks seenekaste kartulite, porganditega,ja kõrvitsasalatiga. Magustoiduks võid valmistada õunakooki või mõne muu sügisviljadest desserdi . Kui pimedamaks läheb, lisa valgust hubaste küünaldega.

Korralda sügisgrill või -piknik / Freepic.com

Korralda sügisgrill või -piknik / Freepic.com

4. Mine pere või sõpradega sügisvilju korjama
Korjake koos aiast õunad ära või tehke väljasõit mõnda istandusse. Võite ka linnast välja seenemetsa minna ning nautida loodust ja selle ande. Kaasa võtke termosega sooja teed või glögi ning hea tuju. Kindlasti täna kõikide viljade eest ning kasuta hooaja ande õhtusöögi valmistamiseks.

5. Korralda sügisene muusikaõhtu
Igas sõpruskonnas on mõni tuttav, kellel on mõni muusikainstrument ja kui ei ole, siis võib ka lihtsalt laulda ja plaksutada. Lööge trummi, tantsige lõkke ümber, looge muusikat, sest rütmid tekitavad ülevaid vibratsioone ja positiivset meeleolu.

6. Austa ja aksepteeri pimedust
Tuleb leppida, et päevane aeg jääb järjest lühemaks, aga nagu öeldakse pole ilma pimeduseta ka valgust. Mine mõnel pilvitul ja selgel õhtul jalutama, imetle taevas tähti ning näed kui kaunis võib üks pime sügisõhtu olla. Samas mõistes, et võimalusi on miljoneid nagu tähtigi, ning me oleme osa millestki palju suuremast.

7. Valmista hooaja taimedest mõnus segu
Külmemateks õhtuteks keeda üks vürtsikate maitseainetega soe tee, lisades näiteks kaneeli ja muskaatpähklit. Kasuta aroomiteraapiast tuntud õlisid nagu mänd, kuusk, et luua koju hubane õhkkond. Võid väikestesse pudelitesse panna tsitriini- või mäekristalli tükke ning lisada peale hooaja vürtsidega õli, et luua lähedasele personaalne kingitus.

8. Vabane üleliigsest oma elus
Nagu puud viskavad maha oma lehed, mida neil enam vaja ei ole, on praegu hea vabaneda kõigest, mis meid enam ei teeni. Tee inventuur oma riidekapis ning sahtlites vabanemaks ebavajalikust ning üleliigsest. Tee korralik suurpuhastus ning tunned suurt kergendustunnet.

9. Tänamine ning andmine
See on ka sobiv aeg annetuste ja kingituste tegemiseks, kuna olete just üleliigsest oma elus vabanenud. Anneta oma ülejäänud rõivad ja esemed vähekindlustatud peredele. Leia võimalus teisi aidata. Heategu toob sullegi palju positiivseid emotsioone.

Sügisrituaal / Foto: Küllike Pihlap

Sügisrituaal / Foto: Küllike Pihlap

10. Sügisrituaal
Keskendu ja mõtle, mida ülejäänud aastalt soovid või loodad. Ümbritse end sügisvärvidega nagu tumedam oranž, punane, rohekas, kollane ja pruun. Kanna sellevärvilisi riideid ja ehteid. Lao lauale poolvääriskividest ring, kasuta näiteks mäekristalli, peridooti, tsitriini, kollast topaasi või kassisilma. Põleta viirukeid või lõhnaküünlaid, mediteeri, joo kõrvale kuuma ja vürtsikat õunasiidrit, ole tänulik kõige eest ja tunne end hästi.

Lõppkokkuvõttes on see väga omapärane ja kirju aastaaeg ning miks mitte selle ilu ja väärtust nautida.