Igal aastal räägime sügismoest ning ka sel hooajal on Eesti tuntuimad moetegelased ja brändiesindajad jaganud nippe, kuidas ja millist stiili peaks sel sügisel jälgima.  Mul aga tekkis küsimus, kas noored teavad nendest trendidest midagi või jälgivad neid ainult moearmastajad? Tegin oma Facebooki sõprade ning koolikaaslaste seas lühikese küsitluse selle sügise trendide kohta, mille valimiks osutusid 9.-12. klassi õpilased ehk 15-19-aastased noored.

Küsimuste koostamiseks kasutasin eelmise aasta detsembrikuus avaldatud Portail.ee artiklit, teiseks TV3 uudistesaate “Seitsmesed” intervjuud Ženja Fokiniga enne Kaubamaja sügiskollektsiooni esitlust. Kolmandaks olid Britta Ratase moekommentaarid Delfi Catwalki kategoorias: “Kaubamaja sügismood: 4 värvigammat, mis on sel hooajal eriti populaarsed”.

Minu küsitlusest võttis osa peaaegu  200 noort vanuses 15-19 aastat, küsimusele “Kas sa jälgid moodi igapäevaselt?” tuli keskmiseks hindeks “3”. Kolmandik minu küsitlusele vastanutest olid neiud, samuti oli kõige rohkem 11. klaasi õpilasi ning populaarseim kool oli Gustav Adolfi Gümnaasium. Selle sügise värvideks on Kaubamaja kollektsioonis muuhulgas merevaik, öösinine, veinipunane ja oliiviroheline. Küsimustikus valiti kõiki värve, kuid enim hääli sai vahtrapuukollane. Tekib kohe huvi, millest selline arvamus? Sügisel tõmbuvad meie ümber kõik lehed enne langemist kollaseks, seega võib liidrit täitsa õigeks pidada. Samuti valiti nii punaseid kui ka rohelisi toone, millest viimast peeti juba eelmise aasta detsembris selle sügise värviks.

Ženja räägib, et sel sügisel peab kindlasti seljas olema kas hall või beež mantel – üle poolte vastas selle koha pealt küsitluses õigesti. Olen tänaval kõndides isegi tähele pannud, et sellised mantlid tulevad just sügis-talve perioodil inimeste kappidest välja ja tänavapilt muutub justkui pruunikashalliks ühtlaseks massiks, ju siis sel aastal on neid eriti märgatavaks tahetud teha. Küsimustikus on peaaegu võrdselt pakutud ka beežid ning hallid sallid ja kampsunid. Tegelikult ei tundu need üldse väärad vastused, sest just paar aastat tagasi said populaarseks Burberry mustriga sallid, mille leiab vast iga noore tüdruku kuid miks mitte ka noormehe garderoobist.

Kolmandaks osutus jällegi küsimus Ženja poolt: ”Milliseid materjale peaks kandma sel sügisel?” Õigeteks vastusteks osutusid kašmiir, vill ja alpaka, kuid paljud vastanutest valisid ka siidi ning sameti, mis oli mulle väga suureks üllatuseks. Kui jälgida Eesti ilma, mis suurem osa ajast on väga halb suusailm, siis minu arvates ei saa välja minnes eriti seljas kanda sametkleiti või siidist pluusi, kui sul just, nagu varem mainitud, mantlit seljas ei ole.

Kõige imetlusväärsemat mustrit ei arvatud kahjuks ära. 2017. aasta sügismustriks on Mosaic enda kollektsiooni pannud palju pariisilike lilledega kui ka tugeva käega tehtud ruudumustreid. Noorte arvates on aga selle sügise mustriks triibud. Millest küll selline arvamus?

Lõpuks räägib kõigi armastatud Ženja Fokin intervjuus veel, et sel sügisel peaks kindlasti investeerima kvaliteeti, mis võitis ka küsitluse viimase küsimuse. Kui rääkida jälle ilmast, siis arvatavasti hoiatab härra Fokin meid pika sügise eest, kus me niipea oma moodsaid mantleid seljast visata ei saa ja kuni järgmise aasta suveni neid veel kapist välja võtame.

Oma uurimise põhjal tuttavate ja sõprade näitel saan väita, et meil on päris moeteadlikud noored. Üle poolte noortest jälgivad tihedalt trende ning üritavad nendega kaasas käia ehk moeloojad on oma tööd teinud väga hästi. Nagu Kaubamaja näidete põhjal on näha, siis sel sügisel on moekas olla lihtne. Riietus võib olla väga lihtne, tuleb vaid valida lemmikvärv ning kanda seda pealaest jalatallani. Seda on kinnitanud ka ajakirja Hooaeg peatoimetaja Britta Ratas Delfi Catwalki rubriigile.