Suvised äikesetormid võivad rikkuda igasugust võrgusolevat kodutehnikat, kuid ülekaalukalt saavad äikesetormiga vigastada just ruuterid ja digiboksid. Järgnevalt arutame miks see nii on, kas äikese tõttu vigastada saanud võrguseade tuleks viia remonti või asendada ning kuidas äikese korral enda koduelektroonikat kaitsta.
Miks see nii on?
Gjensidige kindlustuse esindaja Denis Nikolajev lausus, et kui enne äikesetormi tuleb sisse mõni üksik ruuteri ja digiboksi kahjujuhtum, siis peale äikesetormi on alati tunda just nende kahjujuhtumite tõusu. „2019. aastal oli äikesest põhjustatud elektroonikakahjude kõige suurem väljamakse augustis, kus maksime kliendile 1535 eurot. Kõige suurem äikesest põhjustatud kahju elektroonikale on olnud üle 2000 euro, keskmiselt jäävad summad 500 euro kanti,“ tõi Nikolajev näiteid.
Ka Netiabi Hoolduskeskuse esindaja Anton Rütman rääkis, et peale äikesetorme on päringute ja seadmete remondipakkumiste hulga suurenemine selgelt tuntav. „Keskmiselt kahe nädala jooksul pärast tormi tõuseb remonti vajavate seadmete arv ligikaudu 20%. Siinkohal on oluline ära märkida, et linnades äiksekahjustusi saanud tehnika osakaal on palju väiksem kui linnast väljas,“ tõdes Rütman.
Võib tunduda, et just ruuter ja digiboks on need seadmed, mis äikesega lihtsasti kahjustada saavad, kuid paraku ei ole äikesest ohustatud ainult eelmainitud seadmed. „Kõik seadmed, mis on ühendatud elektri ja või nõrkvoolu võrku, võivad läbi minna. Ruuterite ja digibokside vigastustest kuuleme rohkem seepärast, et tavaliselt on need olemas igas kodus (vahel ka mitu tükki) ja need on üldiselt alati sisse lülitatud ehk aktiivses töörežiimis,” selgitas Rütman.
Kas äikese tõttu vigastada saanud võrguseade tuleks viia remonti või asendada?
Äikese tõttu kahjustada saanud ruuteri või digiboksi puhul oleneb paranduse mõttekus sellest, kuidas seade täpselt kahjustada on saanud. „Olukordades, kus ainult väline toiteplokk on läbi põlenud, on mõistlik need asendada. Reeglina on sellise töö kulu olenevalt toiteplokist 5–15 eurot. Kui aga ruuteril/digiboksil põleb läbi põhiplaat (emaplaat), ei ole enamasti remont võimalik või majanduslikult mõistlik,“ sõnas Rütman.
Kuidas kodutehnikat äikese ajal kaitsta?
Kodutehnika kaitsmiseks tuleb jälgida ilmateateid, aga iga mürina peale ei kiputa siiski kogu tehnikat vooluvõrgust välja tõmbama. „Inimesed, kellel on negatiivseid kogemusi äikesega, on tavaliselt hoolsamad tehnikat vooluvõrgust välja võtma ning eks see on ka parim ennetusmeetod. Siiski ei saa alati kõike vooluvõrgust välja võtta, näiteks võib inimestel kodus töötamiseks wifit vaja minna ning ruuteri vooluvõrgust eemaldamine võib tähendada, et tööd enam teha ei saa. Sellisel juhul, kui otsustatakse ruuterit edasi kasutada, tuleb jälgida ilmateadet ja akna taga toimuvat ning kui äike on jõudnud lähedale, tuleb kõik vooluvõrgust siiski lahti ühendada,” ütles Nikolajev.
Ka Rütman lausus, et kui tormihoiatus on antud, siis võiks enne kodust väljumist võimalikult palju seadmeid (ka arvutite ja telefonide laadijad) vooluvõrgust välja võtta. „Kui äike on juba kuuldav või nähtav, siis on igaks juhuks alati mõistlik tehnika, mis pole hädavajalik, vooluvõrgust eemaldada ja oodata äikese möödumist,” soovitas Rütman.
Kaitse oma koduelektroonikat äikese ajal nii:
1) Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti
Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.
2) Soeta piksekaitsmega voolujuhe
Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest.
3) Kontrolli maja vooluvõrk üle
Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.
4) Seadmete taasühendamisel varu kannatust
Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.
5) Hoonet kaitseb piksevarras
Äikesetormis võite end palju muretumalt tunda, kui hoonel on õigesti paigaldatud piksevardad. Abi ja head nõu saate ses osas elektripaigaldistega tegelevatelt ettevõtetelt.
Piksevarras on hoone lähedale (katusele) püstitatud maandatud metalljuht. Silmas tuleb pidada, et piksevarda kaitsetsooniks on varda tippu asetatud koonus, mille tipunurk on 90 kraadi – seega pika hoone kaitsmiseks ei piisa paarimeetrise piksevarda püstitamisest ühte katusenurka.
Et kaitsta oma kodu elektriseadmeid võimalike piksekahjustuste eest, tuleb muretseda piksevoolukaitse. Piksevoolukaitsmeid müüvad ja paigaldavad elektriseadmete monteerimisega tegelevad firmad.
Mida veel äikese korral jälgida?
Äike võib kaasa tuua ülitugevad tuuleiilid, mistõttu on eriti oluline sulgeda aknad ja panna turvaliselt ära lahtine aiamööbel ja batuudid. Samuti tuleb veenduda, et turvaliselt oleksid kinnitatud antennid ja muud hoone osad. Lendama hakates ei saa kahjustada üksnes nimetatud esemed, vaid ka kõik teele jääv nagu läheduses parkiv auto, maja aknad ja uksed.
Maja läheduses kasvavad puud tuleb igal aastal üle vaadata ja vajadusel pehkinud puud maha saagida ning vanad oksad eemaldada. Äikeseaegsed tuuleiilid võivad räsida puid ja kukkuvad oksad tekitada klaasi- ja värvikahjusid parkivale autole ja lõhkuda maja katuse.
Inimestel tuleks vältida äikesega ujumist ning puude alla varjumist. Vesi juhib hästi elektrit ning puid võib suure tõenäosusega tabada välk.
Hea kodukindlustus aitab
Gjensidige kodukindlustusega saad kindlustada oma koduse vara, mis katab ka pikse poolt tekitatud võimalikud kahjud. Enne kindlustuslepingu sõlmimist aga veendu, et võimalikud ohud oleksid kõik kaetud.
Hea kodukindlustus aitab õnnetuse korral hüvitada nii hoonele kui kodusele varale tekitatud kahju.
Kokkuvõttes
Kõik seadmed, mis on ühendatud elektri ja või nõrkvoolu võrku, võivad äikesega läbi minna. Ruuterite ja digibokside vigastustest kuuleme rohkem vaid seepärast, et tavaliselt on need olemas igas kodus ja need on üldiselt alati sisse lülitatud ehk aktiivses töörežiimis. Äikese tõttu vigastada saanud võrguseade remonti viimise või asendamise valik sõltub sellest, milline on kahjustus. Kuid kõiki eelmainitud soovitusi jälgides ei pea isegi selliste asjade pärast loodetavasti muretsema. Äikese korral eemalda kogu oluline koduelektroonika vooluvõrgust!