Vabas õhus ringi liikudes või telgiplatsi valides võib loota sellele, et vähemalt üks istumisalus jääb tee peale – ikka see, mida loodus oma heldusest pakub. Ja kuigi jalga saab puhata, siis langenud puu, suur kivi või jändrik känd ei ole kõige mugavam matkatool. Mis võimalused siis veel on?

Mis on päris tool ja mis on matkatool?

Matkatool erineb teistest toolidest reeglina kahe tunnuse poolest – kergema kaaluga ja konstruktsiooniga, mis lubab tooli endaga kaasas kanda. Kui nüüd juuksekarv lõhki ajada, siis jah, selga võib võtta ka tugitooli, aga meie püüdleme siiski ka mugavuse poole. Matkatool ei ole mõeldud ju vaid matkal kasutamiseks. Festivalid, sünnipäevapeod, rannas – kõik kohad, kus istumiskohti ei ole või neist jääb väheks.

Hea matkatool ei peagi olema keeruline, lihtsuses peitub väga tihti võlu. Nii et kui hakkad endale matkatooli valima, siis jäta hetkeks kõik viled-tuled kõrvale. Äkki sulle piisab täitsa mõnest Kaup24 lakoonilisemast mudelist?

Tagasihoidlik aga pikk ajalugu

Lihtsalt kokkupandavad toolid on eksisteerinud aastatuhandeid. Üks klassikaline lahendus, mis paljudele tuttav, sündis 1855. aastal. Nagu öeldud, lihtsuses peitub võlu, sest ligi 170 aastat hiljem on J. B. Fenby disainitud rannatool, tuntud ka kui Tripolina, endiselt tootmises.

Suuremad kokkupandavad toolid on täiesti piisavad, kui enamik reisist kulgeb autoga. Siis pole kuigi suur tüli matkamööbel kokku lappida ning pagasnikusse panna. Seljakotiga liikudes tuleb keskenduda muudele omadustele. Seega võibki seljakotimatkajate varustusest leida üsna väikeseid lahendusi: kolm toetusjalga, kangas vahel ja ongi matkatool olemas! Mitte kõige mugavam, ent hind, suurus ja kaal on teinekord olulisemadki.

Kelle jaoks on vastuvõetav veidi kõrgem hind, võib vaadata Hansapost e-poe uuemate matkatoodete poole. Sealt leiab matkatoolid, mis kokkupandult on pooleliitrise limonaadipudeli suurused, ülespanekuks kulub vaid viis sekundit ja kannavad kuni 150kg raskust! Seda ei ole mingi probleem seljakotti pista, et vajadusel kasutusele võtta.

Diivanitest ripptoolideni

Kellel on soov pisut rohkemate võimalustega matkatooli järele, ei pea pettuma. Väga levinud on käetugedega tugev matkatool, kus on koht mõnusale joogile või lausa lukuga isoleeritud tasku, mis aitab jooke-snäkke jahedana hoida. Rannas kasutataval matkatoolil on aga juures väike varikatus, et päikese eest kaitsta ning muidugi ümbriskott selleks, et matkatooli transportimine kergem oleks.

Reguleeritava seljatoega matkatool, laste matkatool või kiiktool-matkatool on samamoodi hinnatud. Ja matkatoolid, mis näevad pigem välja kui matkadiivanid! Enam kui meetri laiused, ehk istuma mahuvad kaks inimest või üks inimene ja tema neljajalgne seltsiline.

Uuema aja trend on puuoksa külge riputatavad ripptoolid. Natuke nagu võrkkiik, ainult et väiksem. Enne nende ostmist tuleb aga pisut mõelda, kus sa matkad. Nimelt on vaja puid, mille külge saaks ripptooli ka kinnitada. Teed vale valiku ja kukud koos võrkkiigega lihtsalt maha! Keda ripptool tõesti kõnetab, ning suuremat kaalu ei pelga, siis võimalus on soetada eraldi alusega ripptool matkatool. Tõesti, pole vaja istuda kõva ja külma kivi peal, kui mugavaid võimalusi on sedavõrd palju!