Anorektiku peamiseks sooviks ja sundmõtteks on võimalikult saledaks saada. Tema kinnisidee on, et ta on kole ja paks. Sageli avaldub anoreksia nendel, kelle elukutse nõuab saledust, nagu modellidel, baleriinidel, iluuisutajatel ja võimlejatel.

“Anorektiku ravi algab haiguse teadvustamisest, et tekiks üldse motivatsioon midagi enda heaks teha.”

Anoreksia sümptomid:

* Äkiline ja suur kaalukaotus

* Söök, kehakaal, välimus on saanud kinnisideeks

* Valetamine selle kohta, kui palju süüakse

* Ei sööda avalikult

* Sotsiaalsetest situatsioonidest eemale hoidmine

* Suurte riiete kandmine, et varjata kaalukaotust

* Dieeditablettide või lahtistite tarvitamine

* Pidev treenimine

* Terviseprobleemid: nõrkus, uimasus, pidev unisus, menstruatsiooni puudumine

Anoreksia füüsilised tagajärjed:

* Alatoitumine, soolte haavandid

* Veepuudus

* Tõsised südame, neerude ja maksa kahjustused

* Peapööritus, minestamine ja peavalud

* Luude hõrenemine

* Aneemia, viljatus

 

Anoreksia psüühilised tagajärjed:

* Depressioon ja madal enesehinnang

* Süü- ja häbitunne

* Kahjustatud suhted pere ja sõpradega

* Tuju kõikumised, perfektsionism

“Pole vahet, kui vana, noor, peenike, kurvikas, blond, brünett oled — sina oled parim kunst, mis planeet Maaga juhtunud.”

Kerttu Koni, YU noor

Anoreksia või mistahes toitumishäirega kaasneb enamasti ka juuste väljalangemine. Niigi väga habras enesekindlus saab järjekordse hoobi.

Kahjuks ei ole sinna midagi parata, sest organism kasutab vitamiine ja mineraalaineid ennekõike elutähtsate organite töös hoidmiseks. Kuna juuksed ei ole eluliselt kõige olulisemad, siis toitainete puudusel jäävad nad vaeslapse ossa.

Organismis toimuvad protsessid on pikaajalised, näiteks ka rakkude uuenemine võtab aega 28-32 päeva. Juuste väljalangemine, kui ka juukse struktuuri muutused ei pruugi kohe avalduda, kui satume pingelisse olukorda või eluperioodi. See võib ilmneda isegi 4-6 kuud hiljem peale seda, kui me oleme juba oma igapäevases elurütmis tagasi.

Kuigi näljutamise järel on juuksed jäänud hõredamaks, on võimalik juustekasvu taastada, kui toitumine saab korda. Juuksed kasvavad ühes kuus u 1-1,3 cm, sellepärast pole alguses justkui näha, et juuksed uuesti kasvama on hakanud. See võtab lihtsalt aega ja nõuab ootajalt kannatlikkust.

Kui toitumine on kontrolli alla saadud, tasub juuste kasvu ergutamiseks ka kaasa aidata. Väga hea on teha umbes viis minutit päevas massaaži peanahale. See ergutab vereringet ning juuksesibulad saavad paremini toitaineid kätte. Trihholoogiakeskus teeb uuringuid ning erinevaid hooldusi, mis aitavad uutel juustel kiiremini kasvada.

Kõige tähtsam on aga leida taas üles usk endasse ning nautida oma elu ning välimust. Iga naine on ilus!

Allikas: toitumine.ee, trihholoogiakeskus.ee