Anton Koovit on Eestis sündinud ja nüüd Saksamaal elav tüpograaf, kes lisaks paljudele muudele suurtele projektidele on Eestit tutvustavas  e-estonia.com veebikeskonnas kasutatava uhiuue fondi Aino autor. Aino fonti võid kohata ka Tallinna lennujaamas. Esitasin Antonile paar küsimust tema elu ja loomingu kohta, et Sinagi temaga tuttavaks saaksid.

 

Kirjelda oma tavapärast tööpäeva.

Hommikukohv, joonistan natuke skitse — pliiatsi-pastakaga mingid kiired eksperimendid — teen meilid lahti … Vastan mõnele meilile ära ja hakkan arvutis fonti voolima. Fondi loomine ün päris pikaajaline projekt. Täpsust vajavad ülesanded teen pigem hommikuti, siis on valgus kõige mõnusam. Õhtu peale jäävad arvete koostamine, hinnapakkumised, planeerimine.

 

Mis on sinu arvates kolm kõige tähtsamat omadust ühe silmapaistva tüpograafi juures?

Hea silm, keskendumisvõime, võime tulevikku ette näha.

 

Millest ammutad inspiratsiooni uute fontide välja töötamisel?

Põhimõtteliselt on iga projekti puhul allikas täiesti erinev. Vahel piisab mõnest graafilisest vimkast. Aga olen alustanud projekte, sest mõni teema kripeldab südamel (näiteks Aleksei). Paar fondiperet põhinevad ajaloolisel uurimustööl (U8 ja Baton).

 

Mis on sinu õpetussõnad noorele, kes sooviks samuti tulevikus tüpograafiaga tegeleda?

Kindlasti tuleb tüpograafiat või fondi kujundamist õppida mõnelt meistrilt, muidu võib aastaid töötada vales suunas või mingeid imelikke meetodeid kasutades. On olemas mitu post-graduate kursust, kus saab kiiresti põhitõed selgeks.

 

Mis on kõige raskem loovisikuks olemise juures ja kuidas sellest üle olla?

Mitte korrata ennast, mitte langeda stampidesse. Selleks, et see ei juhtuks, on tarvis pidevalt edasi õppida.

 

Elad ja töötad hetkel Saksamaal. Mis põhjusel ja millal lahkusid Eestist?

Lahkusin seetõttu, et Eestis ei olnud võimalik erialast tööd leida. Aastal 2007 tulin päriselt ära — tõin siis ka vinüülplaadid Berliini
.

 

Mis on tuleviku plaanid? Kas näed ennast kunagi ka Eestisse naasmas?

Olen praegu ühe uue fondiga lõpusirgel. Suure tõenäosusega saab sellest hitt. Mõtlen, mis ma suure kuulsuse ja auga peale hakkan, hahaha! Eestis käin ma üpris tihti, kuid naasta pole plaaninud.

 

Autor Miina Muru
Toimetaja Kadri Toomsalu
Fotode autor Katrin Viil