Eesti Arhitektuurimuuseum korraldab 15. septemberil kell 17:30-19:00 ekskursiooni kaunisse Glehni lossi, Nõmmel.
Huvitava ekskursiooni läbi Glegni lossi ajaloo juhib muinsuskaitsja Riin Alatalu. Kõik huvilised peaksid eelnevalt kogunema kella 17:30-ks Glehni lossi ette aadressil Vana-Mustamäe 48, Tallinn
Nikolai von Glehni pärand
Tänavu möödub 175 aastat legendaarse Nikolai von Glehni sünnist. Jälgimäe mõisas sündinud von Glehni ambitsioonidest sündis Nõmme linn – 19.–20. sajandi vahetusel tekkisid nii kohalik tööstus, kirikud, koolid kui ka raviasutused. Karismaatilise, kohati ka vastuolulise isiksusena, oli von Glehn kõva tegutseja. Ta unistas suurelt ja lootis Nõmmele isegi sadama rajada. Hoolimata paljudest tagasilöökidest nii tema eluajal kui ka hiljem, on Mustamäe nõlval tänaseni säilinud mitmeid von Glehni initsiatiivil rajatud ehitisi. Neist silmapaistvaim ja Eesti kontekstis unikaalne on Hohenhaupti karjamõisa peahoone, laiemalt tuntud kui Glehni loss – fantaasiarikka historitsistliku arhitektuuriga paekivihoone, mis praegu kuulub Tallinna Tehnikaülikoolile.
Ekskursioon
Ekskursioonil tutvumegi esmalt Nikolai von Glehni projekti järgi 1886. aastal ehitatud ja 1960.–1970. aastatel toonase Tallinna Polütehnilise Instituudi meeskoori eestvedamisel taastatud Glehni lossiga. Rekonstrueerimisprojekti tegid arhitektid Arpad Andreller ja Jüri Jaama, sepistatud välisdetailid ja sisekujunduse elemendid kavandas metallikunstnik Maire Morgen-Hääl. Pärast lossi külastust käime kõrvalasuva palmimaja (1900–1910) võlvide all ning vaatame ka taastatud pargiskulptuure – von Glehni enda kavandatud mütoloogilist lohet (rahvasuus krokodill) ja Kalevipoega (rahvasuus Glehni kurat). Ekskursiooni viimaseks sihtkohaks on Hohenhaupti lossi vaatetorn, mis valmis algsel kujul 1910. aastal. Torn rekonstrueeriti 1961–1965 tähetorniks, millena tegutseb siiani.
Soojenduseks soovitame vaadata Elmo Lööve ja Olavi Pihlamäe filmi „Tudengiloss“ (1978), ERRi arhiivis.
Avatud Majad on ekskursioonide sari, mis viib arhitektuurihuvilised tuntud hoonetesse, kuhu tavaliselt ei pääse.