16. Jaanuari avati Telliskivi Loomelinnakus abstraktse moe näitus HINGE VORM, kus tinglikul punasel vaibal patseerivad staatilised mannekenid ja kannavad vormi pandud hinge. Nädala jagu tasub ka õhtupimeduses käia PABRIKu akna taga näitust uudistamas, sest poodiumile seatud ja müstiliselt väljavalgustatud mannekenid hõlmavad esimese osa stuudiost ning on justkui omaenda öise, vaikiva kummistusliku peo püsti pannud. Seejärel vahetavad teosed oma asukohta ja jäävad ateljeesse kaheks kuuks kõigile huvilistele uudistada.

Näitust külastanud Chicago Kunsti Instituudist pärit õppejõud Eia Radosavljevic avaldas head meelt tudengite mitmekülgsete vormikäsitluste üle. Ühtlasi kiitis naine protsessi ennast – enne vormi kallale asumist tegeleti eelnevalt pikalt ja põhjalikult teema analüüsi ja filosoofia tõlgendamisega. Eia: “Paber on väga hea materjal, millega saavutada erinevaid vorme. Tulemuseks on loomingulised ja skulpturaalsed taiesed, mida tavapärase  tekstiiliga oleks keeruline saavutada”.

Moe ja stiili grand old lady Kai Saar õhkas näituse rütmis kaasa: “Hingega tehtud asjadesse jääb hing, mis kõnetab. Ja oma emakeeles me soovime ju ikka “rahu hinge”. Ent tegelikult hakkame sellele sügavamalt mõtlema alles oma elu teises pooles. Kes on elanud oma elu väärikalt, tal ei jää midagi oma hinge peale. Eesti rahvas on olnud hingede rahvas, meie esivanemate kultuuris omistati paljudele asjadele ja looduse objektidele hing. Neid peeti võrdseks ja veelgi ülevamaks inimesest”.

Moestilistika teise kursuse tudengite näitusetööd valmisid 2017. a sügise õppeprojekti raames, mille käigus analüüsiti hinge olemust ja püüti anda sellele käega katsutav vorm. Taieste inspiratsiooni aluseks said hinge filosoofiale lisaks inimkeha, erinevad valguslahendused ning paberi vormimise tehnikad. Tudengeid juhendas 2014. a TFWil Hõbenõelaga nomineeritud Vassilissa Danavir, kes tegutseb juba aastaid moe- ja disainipedagoogina.

Materjalidega teoste loomist toetas Antalis AS, kelle paberistuudios Pabrik saab näitust HINGE VORM vaadata 16. märtsini. Pabrik on Telliskivi loomelinnaku B-hoones avatud esmaspäevast reedeni kl 10.00 – 17.00. Kusjuures palun arvestada ka lõunapausiga, mil stuudio suletud on: kl 12.30 – 13.00.

PS: Punane vaip on laotud paberitest, kuhu igaüks saab justkui külaliste raamatusse oma muljed ja mõtted kirja panna.

Moestilistika osakonna ja tudengite tegemistega saab end kursis hoida nii näoraamatus kui Instagramis.

#hingevorm

www.facebook.com/EAAstylistics/

www.instagram.com/eaafashionstylistics/