Foto: Annela Samuel

Foto: Annela Samuel

Kui tihti oled avastanud end mõttelt, et sooviksid olla sooja päikese käes, suhelda eri rahvusest noortega ja nautida igat minutit oma elust? Mina isiklikult unistan sellest väga tihti, kuid möödunud suvel avanes mul võimalus saada kaks nädalat osa väga huvitavast elust Itaalias! Seda võimalust saavad kasutada kõik Eesti noored.

Eestis pesitseb selline MTÜ nagu Seiklejate Vennaskond. Nemad on saatev organisatsioon noortele, kes soovivad oma silmaringi avardada ning minimaalsete kuludega maailma avastada. Rahastajaks välisvahetustele on Erasmus+ ning kõik noortevahetused on kontrollitud ning turvalised.

Minu isiklik kogemus algas sellest, kui täiesti spontaanselt täitsin ära ankeedi. Paari nädala pärast saabus e-kiri teatega, et olen väljavalitud osalema noortevahetusse Itaalias. Esialgu arvasin, et see pole siiski minu jaoks, kuna enda arvates ei ole ma väga avatud suhtleja. Otsustasin sellegipoolest osa võtta.

Kohale jõudes, ja nähes kõiki neid erinevaid inimesi enda ümber, kes olid nii sõbralikud ja avatud, hakkasin päris kiiresti ka enda juures hoopis uusi külgi leidma. Igal inimesel, kellega elu sind kokku juhatab, on midagi õpetada. Kes näitab kuidas end rohkem armastada, kes hoopis seda, kuidas mitte käituda nii enda kui teistega. Eestis oleme harjunud, et komplimente liigselt ei jagata ning inimesed on pigem sallimatud kui sallivad. Nii itaallased, kui ka teised rahvused, kes minuga San Georgio Albaneses koos olid, näiteks kreeklased ja makedoonlased, on hoopis avatumad ning kohati näevad sinus seda millega Eesti inimene on harjunud. Meie põhjamaalaslik vaoshoitus ning kindlameelsus oli kõigi teiste jaoks esialgu väga harjumatu, kuid mõne päeva möödudes mõisteti meid juba suurepäraselt. Eks ka sellepärast, et eestlased proovisid üles näidata rohkem emotisoone ning olla tavapärasest avatumad.

Itaalia kööki armastavad vist küll kõik noored, sest põhiliseks toiduks oli pizza, pasta ning magusad koogid! Palju sai ringi liikuda, mistõttu ei pidanud igapäevase pizza söömise pärast süümepiinu tundma. Sooja oli 25-35- ning mere vesi umbes 25 kraadi. Hoovides kasvasid pirnipuud, viinamarjad ja sidrunid, mis tekitasid väga eksootilise tunde. Kohalikud inglise keelt väga ei rääkinud, kuid suheldud sai ikka, kasvõi google translate abil! Kõlab naljakalt ja vajab kannatust, kuid töötab edukalt ning aitab mõista kohalike.

Mina kui salajane vintage teema armastaja sain nautida pisikesi ajas tardunud detaile: külades sõitsid retro autod, vanaaegsed ehitised, olid arhitektuuriliselt väga kaunid ning hästi säilinud! Itaalia kultuuriõhtul sain näha vanu Itaalia rahvariideid, milles oli kasutatud rohkelt värve, ehtsat kulda ja valget pitsi. Uhkete ja luksuslike rahvarõivaste juurde kuulus kinnine soeng ning tugev meik –  punased huuled ja rõhutatud silmad. Samuti meeldis mulle, kuidas noored õhtuti koos väljas aega veetsid. Mitte keegi ei istunud netis ega scrollinud sotsiaalmeedias. Tantsiti, lauldi, jutustati ja nauditi õhtusoojuses igat minutit.

Kui soovid end paremini tundma õppida ning näha milleks sa võimeline oled siis soovitan järele uurida, ehk leiad mõne kõnetava teemaga noortevahetuse. Neid on väga erinevate alateemadega ning asukohtadega. Kindlasti saad sealt endale palju rahvusvahelisi sõpru ning praktiseerida ohtrasti nii inglise keelt, kui ka muid keeli, mida oled õppinud. Noortevahetus annab igaühele kindlasti palju uut energiat, mõtteid ning eluvaateid. Mina olen südamest õnnelik, et sain rohkelt uusi teadmisi ning kogemuse näha, kuidas teised Euroopa noored elavad. Ära ütle EI põnevatele seiklustele!