Loovisikutele: igal nädalal uus (mõtte)harjumus!

Selle nädala mõtteharjutus on pühendatud kõigile neile, kes mängivad eluteatrilaval ohvri rolli ja arvavad, et põhjus, miks nad ei ole oma unistusi veel siiani saavutanud, on negatiivne kogemus minevikust või puuduvad ressursid olevikus. Neile, kes arvavad, et keegi teine on vastutav nende (eba)õnne eest.

Vaata endale otsa

Oled sa kindel, et oled ohver ja kellegi teise ülesanne on sind õnnelikuks teha? Kas oled langenud süsteemi lõksu ja arvad, et ainult õpetajad teavad õigeid vastuseid ning ainult arstid oskavad öelda, miks su selg valutab? Niikaua kui lased taolisel vastutustundetul mõtteharjumusel enda peas võimupositsioonil püsida, sõltud juhusest ja teiste inimeste heast tahtest. Kas sind ei hirmuta asjaolu, et enamik on sarnase mõtteviisi vangistuses ning on tänu sellele visanud oma unistused lõpuks eluprügimäele?

Uus mõtteharjumus

Õnneks on võimalik endale sisse harjutada  uus mõtteviis, mis on üheks peamiseks koostisosaks sinu enda õnne valemis. Alustada saad kohe täna ning selleks ei ole vaja erilist ettevalmistust ega spetsiifilisi treeningvahendeid. Mõned allikad väidavad, et uue harjumuse loomiseks on vaja 28 päeva.

Harjutust alga — 1,2,3  

Kõigepealt istu endaga korraks maha

   • Küsi enda käest, miks sinu elus rahulolematust tekitav olukord või suhe selline on? Kui vastuseks saad, et süüdi on tema, nemad ja see, siis anna endale korralik laks vastu nägu ja küsi küsimus uuesti. Korda protsessi, kuni saad vastuseks: mina ise vastutan. 
   • Hinga kergendatult ja naerata endale (vajadusel aseta põsele külm kompress).     
 1. Mõtle välja vähemalt paar asja, mida olukorra parandamiseks teha
  • Hea on mõelda stiilis “Kui ma peaksin andma head nõu iseendale, siis millist nõu annaksin?” Pea meeles, et ainult sina ise hoolid enda õnnest kõige rohkem ja mis peamine – ainult sina ise saad enda õnne nimel kõige rohkem tööd teha. Kõik teised on hõivatud iseenda eluga.
  • Pane vastused kirja ja hakka oma elus vajalikke ümberkorraldusi tegema. Mõtle, et sinu elu on nagu segamini tuba, ja alusta väikestest asjadest. Niipea kui praht on kokku korjatud ja prügikasti viidud, näed juba esimesi tulemusi ja koged uut energiavoogu, mis paneb sind soovitud suunas liikuma. Väikeste sammudega jõuad sihile!

Ela, hinga ja vastuta

 

Korda harjutust, kuni uus vastutusrikas ja elumuutev mõtteviis on saanud harjumuseks ja naudi elamisväärset elu! Nõnda mõtlevad need, kes elavad teadlikult ja sihikindlalt oma unistuste elu.

Inimesed, kes on rahul oma argipäeva, töö ja suhetega. Kui midagi kisub viltu või varjutab nende heaolu, istuvad nad maha ning peavad iseendaga nõu. Seejärel teevad nad vajalikud muudatused, et kurss õigeks saada ja jälle soovitud suunas liikuma hakata. Inimesed, kes võtavad vastutuse enda tegude ja sõnade ees, on valmis ka oma vigu tunnistama ja muutuma.

Mitte keegi teine ei ole huvitatud sinu õnnest niivõrd kui sina ise. Oleks siis ju ebaloogiline lasta teistel sinu elu eest vastutada, või mis?

Autor Marika Juusu

Toimetaja Triinu Mölder