Foto: Jasmin Isabel Kaunismäe

Foto: Jasmin Isabel Kaunismäe

Oma Moodi huvikooli lahtiste uste päeval tervitasime huvilisi koti valmistamise töötoaga. Kiili noortekeskus, kus huvikooli stuudio tegutseb, korraldas meeleoluka avamispäeva. Meie ettevõttele sobis selline plaan suurepäraselt, sest alati on mõistlik sättida oma promo-tegevus sihtgrupile mugavale ajale. Samasugune hea plaan oli ka tantsustuudiol ja teistel põnevatel huvitegevuse pakkujatel. Valikute küllust arvesse võttes tegime tagasihoidliku osavõtu prognoosi ja valmistasime ette lihtsa kuid kaasahaarava töötoa.

Oleme võtnud endale missiooniks mõtestada noorte tarbimiskäitumisi ja läbi huvikooli huvitavate tegevuste avardada moe maailma tähendust. Meile meeldib vaadata moevaldkonda läbi nn. slow fashion põhimõtte. Katrin Kuldmaa on Eesti disainer, kes on väärtustab Slow Fashion suunda. Disainer sõnastab seda liikumist järgmiselt: Slow fashion on paralleelina slow food mõistele, mis on alguse saanud Põhja-Itaalia Piemonte piirkonnast. See on sarnaselt „aeglasele toidule” pühendunud eelkõige tooraine ja teostuse kvaliteedile. Anonüümse kiirmasstootmise vastandina on slow fashion personaalne. Tootmine on loodust säästev ja inimesi väärtustav. Slow fashion tähendab põhjalikkust igal tasandil, väga tähtsal kohal on inimestevaheline usaldus ja koostöö, austus ja lugupidamine ümbritseva keskkonna vastu. Väärtuslikud materjalid, oskuslik töö ja läbimõeldud disain on aeganõudev kombinatsioon, mis annab tulemuseks kvaliteetsed ja stiilsed garderoobipärlid pikkadeks aastateks.

Foto: Jasmin Isabel Kaunismäe

Foto: Jasmin Isabel Kaunismäe

Noorte kontekstis võib selline lähenemine esmapilgul tunduda liialt sügav, keeruline ja aeganõudev. Huvikooli missioon on oma põhimõtetele ja vaadetele kindlaks jääda, kuid käsitleda neid noorte kontekstis ja arvestada nende nägemusega ja tuginedes oma õpilaste kogemusele. Oma tegevusega pakume laiemat vaatenurka ja lisavõimalusi noore maailmavaatele. Keskendume pigem protsessidele ja isikupärasele loomingule. Trendid ja moesuunad sünnivad iseseisvalt ning looming on iga õpilase “nägu“. Moe- ja käsitöö teemalistes õppetegevustes toetume väärtuste loomisele ja isikupärale. Mood pole üksnes kiirmoe brändide võidujooks hooajast hooaega. Läbi oma huvikooli õppetegevuste soovime näidata moemaailma, mis tegutseb sõltumatult kiirmoest.

Töötuba planeerides olime pigem pessimistlikud. Valmistusime ennast igati tõestama ja näitama. Reaalsus, mis meid laupäeval noortekas ees ootas oli aga üllatav. Koti valmistamine meie huvikooli töötoas osutus menukaks. Aega jäi puudu ka kõik soovijad ei pääsenud löögile. Lubasime soovijatel uuel nädalal stuudiosse tulla ja oma kott siiski valmis teha. Väga tore oli tõdeda, et saime noorte silmad särama ja näpud tööle. Siit on mõnus edasi liikuda teades, et oled ettevõtnud õige suuna.