Maailmas on palju imelisi asju ning muusika on kindlasti üks neist. Muusika on miski, mis on aegade algusest siin olnud ja loodetavasti jääb ka lõpuni. Me kõik saame siin maailmas sellest osa, ühel või teisel viisil. Tantsijad koordineerivad oma liigutusi ja lauljad ajastavad oma sõnu muusika järgi, sportlased kasutavad motivaatorina, kurdid tunnetavad selle rütmi. Noorte jaoks on muusika vägagi tähtis. Nad kasutavad seda enda väljendamiseks, maailmast põgenemiseks või lihtsalt ajaviiteks. Enamasti nad küll ainult kuulavad seda päevast päeva, kuid veel imelisem on muusikat ise luua.

Ma olen pille mänginud kogu oma elu. Mu lemmikud lapsepõlvepildid on need, kus mu vanem vend üritab klaverit harjutada ning mina, kes ma vaid ääri-veeri ulatan klahve puudutama, segan teda, et ka ise muusikat teha. Ma arvan, et just sealt mu muusikaarmastus alguse sai.

Kannel

Oma küllaltki lühikese elu jooksul olen mänginud palju pille, kuid lemmikuteks on kujunenud just need, mida paljud teised ei mängi. Kuuekeelset kannelt mängin juba üheksandat aastat. Pill on väga ilus ning lisab igale loole oma sära juurde. See võib olla vaikne taustapill või võimas soolopill, kuid õigesti mängides lööb see alati inimesed pahviks. Tean vaid paari omaealist, kes on seda järjepidevalt mänginud ning see mind ka võlub: ma võin kannelt ükskõik kus mängida ja kui ka valesti läheb siis pole hullu, sest keegi aru ei saa! Kui just katastroofiliselt muusikareegleid eirata ja uisapäisa mängida, siis ikka saab. Pill on heas suuruses ning seda saab lihtsasti igale poola kaasa võtta.

 

Ukulele

Teiseks lemmikuks on kindlasti ukulele. Seda mängin kolmandat aastat ning olen märganud, et ukulele populaarsus on viimasel ajal kõvasti tõusnud. Selle põhjuseks on ehk bändid ning artistid, kes seda pilli samuti kasutavad. Minu arvates on see vahva, sest just bände kuulates hakkasin ma näiteks kitarri mängima. See polnud aga päris minu pill ja on praeguseks hetkeks tagaplaanile jäänud. Ukulele on kindlasti lihtsaim muusikainstrument, mida ma õppinud olen. Tegemist on enamasti taustapilliga, mis annab loole mahedat kõla. Ma arvan, et ukulele annab palju vabadust: sellel ei ole väga palju akorde, mistõttu esitabki väljakutse ise välja mõelda hästikõlava loo. Pill on samuti heas suuruses.

 

Klaver

Lisaks mängin klaverit, mis on noodi tundmaõppimiseks parim pill. Klaveril saab mängida korraga nii viisi, kui ka taustalugu ja see on hea väljakutse, et panna samal ajal oma käed erinevaid asju tegema. See kõlab lihtsamalt kui tegelikult on, aga klaver on alati hea pill mida osata.

Pillide õppimiseks on kolm peamist viisi: kellegi käe all õppimine, ise internetist õppimine  või puhtalt kuulmise peale mängimine. Ma aplodeerin tugevalt kõikidele, kes viimasega hakkama saavad, kuna mul võttis aastaid, et osata kuulmise peale lugu mängida ning siiani võtab see mul kaua aega ja ei tule alati puhtalt välja.

Muusikakoolid ja “näpumälu”

Klaverit õppisin ma huviringis ühe aasta ning peale seda olen iseseisvalt jätkanud. Ukulelet ja kannelt õpin jätkuvalt huviringis ja kavatsen seda teha nii kaua kui võimalik. Kitarri õppisin ema töökaaslase käe all ning see oli tore, kuna me justkui õpetasime teineteist. Aasta käisin muusikakoolis suurt kannelt õppimas, kuid jällegi ei olnud see minu pill ning mulle ei meeldinud muusika eest hinnet saada. Muusikakoolid on aga väga head noodiõpetajad, kuna peab käima kohustuslikus solfedžos. Muusikakoolides ning huviringides on tavaliselt 1-2 tundi nädalas, kuid tõsiasi on, et sellest ei piisa, kodus peab ka harjutama!

 Pillide õppimine annab sulle endale nii palju juurde. Sa õpid kiiresti nooti lugema, mis arendab su üleüldist lugemise võimet. Sul on kergem asju meelde jätta, kuna lugusid mängides jäävad need lõpuks ikka meelde. Samuti tekib “näpumälu”. Mu kandleõpetaja rääkis mulle näpumälust ning see on vägagi tõsi: kui sa oled ühe korra mingi loo ära õppinud, siis see su sisse ka jääb. Aastate pärast võtad oma instrumendi kätte ja kuulad lugu, mida kunagi oskasid, ja kohe teavad näpud kuhu minna ja mida teha. See on sama nagu teadmine, kus telefonil või arvutiklaviatuuril mingi täht asub.

 Jutu lõpuks nii palju, et kogu eelnev tekst on vaid minu enda kogemus, mitte fakt. Aga noored, ma julgustan teid muusikalisi instrumente mängima, see annab palju ning on mõnus ka!