Kinosõpradel on põhjust rõõmustada, sest Eesti kinokompleks Coca-Cola Plaza tähistab 15. juubelit. Ajale ja tehnikale vaatama suudavad nad endiselt  filmisõpradele põnevat meelelahutust pakkuda. Vaatasimegi nendega ajas veidi tagasi, ent uurisime ka lähemalt tänapäeva filmimaailma kohta.

Küsis: Andra Stražev
Vastas: Forum Cinemas turundusjuht Liis Mengel

Kuidas tekkis idee 15 aastat tagasi kino rajada? Kust tuli kinomajale selline nimi?

2000ndate alguses ei olnud Tallinnas peale Kosmose kino ühtegi suuremat kinokompleksi, mistõttu oli mõte konkureeriva ja kaasaegse kino rajamisest mõistlik ning ka kinosõpradele väga hea uudis. Coca-Cola Plaza avati 2011. aasta 10. märtsil ning sellest sai üks moodsaimaid kinosid terves Skandinaavias. Nimi sündis koostöös kinosõprade ühe lemmikjoogi maaletoojaga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oskate ehk öelda millal kinos käimine Tallinnas või üldse Eestis populaarseks muutus?

Eestimaalased on läbi aegade kinorahvas olnud. Kui vaadata pealinna kino Coca-Cola Plaza kinokülastuste statistikat, siis vaatajanumbrid on viimastel aastatel iseäranis jõudsalt kasvanud. Näiteks 2015. aastal külastas Coca-Cola Plazat 1,1 miljonit filmisõpra ning 15 tegutsemisaasta jooksul on kokku kinos käidud 14,4 miljonil korral.

Mis on 15 aasta jooksul olnud kinomaja pidamise juures raskeim katsumus? Mis aga meeldejäävaim seik?

Kahtlemata oli nn masuaeg 2008.–2009. aastal kõige keerulisem, aga mitte ainult kinopidajatele, vaid ka kõikidele teistele Eestis tegutsevatele ettevõtetele. Nendel aastatel vähenes kinokülastuste arv hüppeliselt, kuid on hea meel, et suutsime ka siis oma klientide usalduse ja poolehoiu säilitada, olles jätkuvalt suurima külastuste arvuga kino Eestis. Meeldejäävaid seiku Coca-Cola Plaza ajaloos on väga palju – lisaks väga headele ja ka Eestis vaatajarekordeid purustanud filmide näitamisele oleme teinud vahvaid ja meeldejäävaid eriüritusi, alates Oscarite gala ülekannete eriseanssidest, seriaalide ja filmide fännipäevadest kuni suurperedele mõeldud tasuta kinopäevadeni.

Kuidas on filmide eelistused vaatajate seas ajaga muutunud? Kas võib öelda, et interneti tulekuga on kinoskäijad vähem või pigem mitte?

Kinoskäimisega ei konkureeri tänapäeval mitte ainult internetist allalaetavad filmid ja seriaalid, vaid ka kõik meelelahutus- ja kultuuriüritused. Samas nagu öeldud, ei ole need kinoskäimise aktiivsust oluliselt mõjutanud. Pigem on viimastel aastatel kinokülastuste arv pidevalt kasvanud. Filmieelistuste osas on siiski läbi aegade kõige populaarsemad linateosed olnud nn koguperefilmid, näiteks nagu „Jääaeg” või „Käsilased”.

Kui keeruline on välismaa filme Eesti kinolinale tuua? Kuidas see protsess välja näeb?

Filmide toomine Eesti kinolinadele ei erine oluliselt teiste riikide praktikast. Kinod ise filme ei levita ega lepinguid sõlmi, sellega tegelevad eraldi levifirmad. Neid on Eestis päris mitu ning meie teeme koostööd nende kõigiga, et vaatajateni võimalikult mitmekesine programm tuua.

Kinomaastik üha laieneb ja tehnika areneb. Kuidas te väikeses Eestis kino kaasaegsena hoiate ja rahvast just enda kinno meelitate?

Eestlased on suured kinosõbrad ning peaasjalikult meelitab neid kinno lai filmivalik, tasemel teenindus ja muidugi ka muu sinna juurde kuuluv. Kindlasti on Coca-Cola Plaza eeliseks teiste kinode ees väga mitmekesine programm, millele lisaks pakume tipptasemel kontsertide, teatrietenduste, ooperite ja ballettide ülekandeid. Näiteks osutus möödunud aastal suureks hitiks teatriklassika „Hamlet”, kus mängis Benedict Cumberbatchi kõrval kaasa ka kodumaine staar Sergo Vares. Samuti kogus suure publikunumbri eksklusiivne muusikadokumentaal Kurt Cobaini elust „Montage of Heck”. Oleme ka üks vähestest kinodest, kus filme ei näidata kaubanduskeskuses, vaid eraldi selleks loodud, ehitatud ja sisustatud hoonekompleksis.

 

Kust tekkis idee otseülekandeid, kontserte, teatritükke jms kinolinal näidata ja kuidas see rahva poolt vastu on võetud? On teil ka tulevikus midagi seesarnast uudset ja huvitavat kavas?

Oleme juba pea seitse aastat oma kinodesse maailma mainekaid ooperi-, balleti- ja teatrietendusi ning kontserdeid toonud, et ka meie kultuurisõbrad nendest siinsamas Eestis osa saaksid. Idee tekkis sellest, et soovisime lisaks filmielamusele laiemalt kvaliteetset meelelahutust pakkuda. Tipptasemel kultuurisündmuste ülekanded on mujal maailma kinodes väga menukad, mistõttu otsustasime ka seda proovida. Otsus oli igati õige ning kliendid on selle väga hästi vastu võtnud.

Oma programmi valikut oleme pidevalt laiendanud ning täiendanud. Näiteks toimus hiljuti Jüri Pootsmanni „Play” video esmaesitlus ja minikontsert, aga ka populaarse teleseriaali „Sherlock” eriepisood. Kindlasti kavatseme edaspidigi põnevaid sündmusi korraldada.

Kuidas kinomaailmal üldse läheb? Tundub, et vaatajate arv aina kasvab, kuna nt Tallinnasse on kinomajasid juurde tulnud.

Kahtlemata on muutunud kinomaastik väga tihedaks. Samas oleme seni kõikides oma kinodes, sh Coca-Cola Plazas pidevalt teenuseid arendanud ning tehnikat ja sisustust kaasajastanud. Näiteks eelmise aasta lõpus Coca-Cola Plazas avatud uus ja Põhjamaade moodsaim kinosaal Scape on meile juurde toonud palju uusi filmisõpru.

IMG_2386

Mis on olnud Coca-Cola Plazas läbi aegade vaadatuim film?

Nendeks on olnud „Avatar”, „Jääaeg 3” ja „Käsilased”. Eesti filmidest on aga enim vaatajaid kogunud sel aastal kinodesse jõudnud „Klassikokkutulek”.

Mida sünnipäeva puhul vaatajatele pakute? On teil ka lähitulevikus midagi huvitavat plaanis?

Sünnipäevakuul pakume eelkõige väga head filmivalikut ning lisaks loosime kinosõprade vahel välja 5000 eurot reisiraha. Samuti kehtivad paljudele toodetele sooduspakkumised.  Seega on põhjust Coca-Cola Plazasse tulla nii sünnipäevakuul kui ka edaspidi. Jätkame tulevikus tipptasemel filmielamuse pakkumist ning lisaks erinevate ürituste, kontsertide ja teatriülekannete korraldamist.

Tallinn_03_01