Uue kodu kujundamine võib olla põnev kui ka paras katsumus – läbi tuleb mõelda iga detail, mis vastaks Sinu ja Sinu pere maitsele ning oleks samas ka hubane. Tänapäeval eristatakse erinevaid stiile – moderne, industriaalne, antiikne ja paljud teised, kuid industriaalne disain on vaieldamatult üheks populaarsemaks stiiliks. Mis on industriaalstiil ning kuidas seda oma kodus saavutada?
Mis muudab industriaalstiili eriliseks?
Tööstuslikkus, kõrged laed ja maalähedased värvid. Tehaslik miljöö võib paljude jaoks esmapilgul kõlada ehmatavalt, kuid tegelikult tõmbab see stiil kõige enam just loomingulisi inimesi, kes ei ole vaid kinni tänapäeva trendides ja normides. Industriaalstiil tundub justkui lõpuni viimistlemata, mispärast see tõmbabki palju inimesi. Industriaalne ehk tööstuslik stiil on inspireeritud vanadest tööstushoonetest ja tehastest, mis hakkas populaarsust koguma 2000. aastate alguses. Stiil sai alguse juba 1960ndatel, kus suurlinnades tekkis puudus taskukohastest üüripindadest ja ettevõtjad hakkasid kohandama vanu mahajäetud lao- ja tehasehooneid üüripindadeks. Esmalt hakkasid tehastes asuvaid pindu rentima kunstnikud stuudioteks ning jooksvalt kohandati need elamispindadeks.
Kuidas kujundada oma kodu vastavalt industriaalstiilile?
Pööra tähelepanu pisidetailidele
Üheks industriaalstiili tunnuseks on konstruktiivsed elemendid. See tähendab, et kui vähegi võimalik jäta nähtavale erinevad detailid, mis rõhutavad ruumi ehitust – näiteks torud ja juhtmed. Kuigi see võib kõlada veidralt, siis tegelikkuses need ongi just need detailid, mis annavad ruumile tööstusliku ehk tehasliku mulje. Mööblit valides eelista samuti sisustuselemente, mis näevad välja tööstuslikud. Näiteks on hea nipp võtta kasutusele vana restorani köögimööbel või muu avaliku ruumi mööbel. Võimaluse ja soovi korral kasuta ka ratastel mööbliesemeid – lisaks stiilirõhutamisele aitavad need kaasa interjööri lihtsale mööbli paigutusele.
Moderne ja maalähedane
Üheks põhielemendiks industriaalse stiili juures on modernse ja maalähedaste elementide kooslus. Oluline on teada ka seda, et ei ole olemas reeglit kumba stiili rohkem rõhud – seega on Sul vabad käed kujundada oma kodu just nii kuidas ise soovid – rõhugu see siis rohkem modernsusele või maalähedasele stiilile. Näiteks võid jätta seinad pruunikamaks kui eelistad maalähedasemat stiili, kui muidu on modernses miljöö peamiseks iseloomujooneks valged seinad. Võid näiteks ühte stiili rõhuda vaid väiksemate elementide peal – näiteks jäta põrandate ja seinte välimus modernseks aga magamistoamööbliga sihi tööstuslikkust. Industriaalne stiil küll kombineerib nii modernset kui ka maalähedast stiili, kuid lõppude lõpuks otsustad Sina, millele rõhud.
Vali vastavalt selle ka õiged värvid ja materjalid
Industriaalstiili aluseks on naturaalsed värvid ja suures valikus tekstuure. Pruunid, valged ja mustad on selle stiili puhul põhivärvid – pruunid toonid aitavad tekitada ruumis lõõgastava tunde, valged loovad puhta esmamulje ning must toob tuppa kontrasti ja isikupära. Lisaks värvidele mängib ka tekstuur olulist rolli – näiteks nahast must diivan pakub suurepärast täiendust paljudele pruunidele värvidele. Samas puhas valge sein lisaks tuppa ka avarust. Mustad pisidetailid lisavad avarusse isikupära ning aitavad rõhutada erinevaid detaile. Musta värvi asemel võid kasutada ka tumedaid metalseid elemente, mis sobivad antud stiiliga eriti hästi kokku. Kokkuvõttes on ideaalne värvipalett industriaalstiili jaoks naturaalsete värvide kooslus, mis tekitab unikaalse lõõgastava hõnguga miljöö.
Avar planeering
Mõeldes industriaalsele disainile, mõeldakse alati linnapärastele loftidele – tavaliselt on see stiil levinud just seal. Üheks peamiseks loftide omadusteks on avatud planeering – midagi, mille võlu võiksid ära kasutada ka industriaalses stiilis. Nimelt ei ole ükski industriaalses stiilis elutuba täiuslik ilma köögi ja köögilauata. Pealegi, köögilaud sobib ideaalselt avatud planeeringusse täiendusena. Kui soovid ruumi veelgi, võid jätta avatuks ka magamistoa. Ühetoalises korteris saad näiteks nutikalt ära kasutada kardinaid või raamaturiiuleid, et eraldada voodi teistest ruumidest – need pakuvad magamisalale rohkem privaatsust ning samal ajal visuaalset täiendust kogu korterisse.
Avatud planeering on ideaalne viis, et muuta kodu visuaalselt veelgi suuremaks. Seega, kui Sa elad väikeses korteris, teiste seinte mahavõtmine võib muuta Sinu elamist palju avaramaks ning ka loomulik valgus pääseb üle toa laiali Teine oluline faktor kodus on funktsionaalsus – isegi avatud planeeringu puhul on oluline eraldada erinevaid funktsionaalseid alasid. Selleks kasuta näiteks suuri vaipu maas, suuri kappe või raamaturiiuleid. Näiteks võid leida sobiva magamistoakapi siit. Need on vaid mõned visuaalsed strateegiaid, kuidas eraldada tube ilma seinte abita.
Fake it ‘til you make it
Kõik eluruumid ei ole samasugused. Kui soovid saavutada maalähedast disaini ruumis, mille planeering ja ülesehitus on täiesti erinev, moderne ja lõpuni viimistletud, siis suure võimalusega ei saa Sa tuua esile ka eelnevalt mainitud konstruktiivseid detaile nagu telliskivist seinad ja muud. See ei tähenda, et Sa peaksid oma lemmikust stiilist lahti ütlema – kõike on võimalik ise juurde tekitada. Näiteks telliskivi seinte jaoks kasuta telliskivi mustriga tapeeti või kleepse. Isegi torude ja kanalite olemasolu on võimalik tekitada, isegi kui need praktilist väärtust ei oma. Lisaks on neid detaile võimalik kasutada ka üürikodudes, sest neid on võimalik lihtsalt ja kergelt eemaldada. Tapeedi ja põranda vahetamisel peaksid sellegipoolest enne oma üürileandjaga nõu pidama. Kindlasti leiad veel aga samas stiilis aksessuaare, millega oma kodu isikupäraseks muuta.