Kõik need asjad, mida peaks tegema

Kevad on suure mühinaga (t)ärganud ja talv paljudel meist umbes sama suure kolinaga vitamiinid kehast ära tarbinud. Aga hooajalisest kevadväsimuse ja vitamiinide teemast veelgi enam – praktiliselt aasta ringi – korrutab hääl mu peas tervet jada asju, mida alati peaks tegema. Iga päev. Iga päev alati tegema. Kas keegi on veel minuga, andke endast märku!

Teate ju küll: “An apple a day keeps the doctor away!” Iga päev peaks jooma vähemalt 6, veel parem kui 8 klaasi vett päevas (Thank god, et supid ja smuutid ja muu vedelik, mida tarbid, läheb ka õnneks arvesse. Aga kas teadsid, et tass kohvi ei lähe arvesse, vaid hoopis lahutab ühe klaasi vett, sest viib vedelikku kehast välja? Jajaa, nüüd siis tead!)

Tükk tumedat šokolaadi ja pokaal punast veini on kuuldavasti südamele hea (kas just iga päev, no tõesti … ja ära sa mitte mõtlegi alkoholi veeklaaside arvestusse panna).

Liigu vähemalt 10 000 sammu.

Mediteeri vähemalt 15 minutit.

Tee 3 heategu.

Jaga – ja ühtlasi saa 10 kallistust.

Söö 5 peotäit puu- ja juurvilju päevas.
Kindlasti on veel midagi, aga kui ma neid kõiki kirja panema jääksin, ei täidaks ma täna oma maga-iga-öö-vähemalt-8-tundi-nõuet.

 

Kelle kätes on hea enesetunne?

 

Niisiis anname me enda aega iga päev enda valitud tegevustele ja inimestele, et see kõik meile midagi tagasi annaks. Õnnetunde, rahulolutunde, eneseteostust, jõudu, indu, … . Ühel perioodil, kui olin aga teinud väga palju valikuid ja andsin endast liiga palju välja, sain aru, et mõned aspektid on siiski tähtsamad kui teised. Minu keha, minu tervis.

Kui ma olen energiavarudest tühi, ei ole mul seda ka enam millessegi panustada. Ning ikka ja alatihti on nii, et kiiretel aegadel teeme väga kergesti kärpeid just kahe kõige vajalikuma, une ja toidu arvelt. Kindlasti ei saa seda mustrit kõigile üldistada, aga usun, et kui istuksime praegu ühes ruumis, siis oleksime samamoodi tegutseva kätemere tunnistajaiks.

Foto: Kadarbiku.ee

Ole ise enda vitamiinide kunn!

 

Siin tuleb taas appi kuulus ja kummaline inimloomuse tahk nimega mugavus. Mugavus pole alati halb, ei maksa selle sõna külge poogitud maiku kinni jääda.

Mugavus on vaat et kõigi revolutsiooniliste leiutiste taga ja teeb sihi poole pürgides meist muudkui geeniuseid. Nii et olge iseenda geeniused ja hakake modifitseerima oma päeva, kui te seda veel teinud pole.

Mediteerida saad näiteks une-eelsel ajal, kui niikuinii unne vajumist ootaksid – või miks mitte ka oma hommikust värskelt pressitud mahla nautides. Jalutuskäigu ajal saad mõne tegemist vajava ülesande jaoks oma peas ajurünnakut pidada või arendavaid podcast’e kuulata. Ja olen avastanud, et minu jaoks toimib väga hästi vitamiinide, tervisliku toitumise ja vedelikutarbimise ühendamine – ja ma ei pea siinkohal silmas magusat multivitamiinimahla.

Mulle meeldib värsket mahla juua. Pealegi olen päris peps valmistoodete, sealhulgas ka mahlade osas, sest need on pahatihti nii niiväga magustatud. Neid juues püüan end alati veenda, et suhkru ja säilitusainete kogum ei nulli vee ja vitamiinide kasulikku toimet, ei nulli, ei nulli … kuid see ei õnnestu. Niisiis soetasin mahlapressi ja olen sest ajast peale ise oma mahlade kuningas. Soovitan soojalt! Katsetage julgelt mitte ainult puuviljade, aga ka köögiviljade ja rohelisega!

 

Hea naturaalsete toodete leid – Kadarbiku

 

Värske mahla tegemine on muidugi aeganõudvam kui valmismahla haaramine, aga tasub küllaga ära. Mäletad, oma keha arvelt ei maksa mööndusi teha. Keegi meist pole aga kaitstud nende aeg-ajalt ei tea kust kerkivate hirmus kiirete aegade vastu.

Kui mu elus koitis taas aeg, mil pidin töö asjus palju ringi reisima ja esinemiste vahel käigu pealt sööma, avastasin ühel heal päeval Kadarbiku mahlad. Ma lihtsalt ei suutnud jälle seda tavapärast toitvat, kuid magusat smuutit riiulilt korvi panna.

Olin justnagu väike jonniv laps, kes on kummalisel kombel küllastunud iga päev Coca-Colat joomast ja nõuab piima. Kohe päris-päriselt läksid mu silmad punni, kui sellesama magusa smuutipudeli kõrval eksponeeritud porgandimahla sildilt lugesin, et siit pudelist ma säilitus-, magus- ega värvaineid ei leia.

Ma vist lausa turtsatasin korraks ühe ei-tea-kuidas-nad-seda-küll-teevad-naerumühatuse. Veidi nagu uskmatu, aga sain üsna pea uskujaks, sest olen tõesti naturaalsete maitsete ja toodete otsija (ja mulle näib, et neid on me seas üha rohkem). Nii et kui sindki kõnetab, proovi järele.

 

Suur valik kasulikke mahlu-smuutisid ka maiatele – oot, aga mis on milleks kasulik?

 

Mida rohkem ma süvenesin, seda rikkalikuma valiku leidsin. Täielikeks lemmikuteks on saanud peedi-õuna- ja porgandi-astelpajumahl (kodus teen ise enamasti porgandi-apelsini-ingverimahla, mm, soovitan!). Ilmselt seetõttu, et olen üsna suur maiasmokk ja rõõmustan selle üle, et isegi peedimahlast saan magusaelamuse kätte.

Ka magus kaalikas on muide C-vitamiini sisaluses apelsinist üle, loodetavasti võib ka seda kunagi Kadarbiku mahlapudelites kohata. Mu südame võitnud köögiviljamahlade kõrval on neil mõnusad smuutid ja võiks isegi öelda eksperimentaalne rodu värskelt pressitud mahlu.

Vähemasti mina polnud enne kuulnud avokaadomahlast. Tore on seegi, et nende külmpressi meetod ja madalal kuumusel pastöriseerimine annab tervisliku toidu otsijatele vitamiinide säilimise garantii.

Kadarbiku kodulehelt leiab kusjuures väga laiapõhjalist infot erinevate puu-, köögiviljade ja marjade kasulike omaduste kohta. Saab sõõmu võrra targemaks küll. Näiteks kas sina teadsid, et vaarikas on hea iivelduse ja valu leevendaja?

Eriti naistele kasulik peedimahl on üks väheseid abistajaid meelemürkidest mõjutatud rakkude taastumisel ning reguleerib ka suhkruhaiguse korral vere suhkrutaset koostöös porgandiga.

Porgandimahla hea mõju silmadele ja luudele on ehk üldtuntum, kuid et kasu saab temast ka unetuse puhul, mürkainete kehast välja viimisel ning et ta hõlbustab seedimist ning lõhustab kenasti rasva, andes hoogu võitlusele ülekaalu või kõhukinnisusega, on ehk päris tore lugemine, või mis?

Seedeprobleeme aitavad kontrolli alla saada ka pirn, mustikas, rabarber ja mango, toksiine aitavad porgandi kõrval ka peet ja pirn. Loomulikult kõik, mis abistab seedimist ja toksiliste ainete väljaviimist, aitab ka kaalulangetajaid. Silmi tervistavad lisaks tuntud mustika-porgandi tandemile ananass (+ kaalikaski, mais!) jne jne – ma võiksin veel jätkata.

Muuhulgas on Kadarbikul puust, punane ja samas läbipaistev eristus sellest, mis on mahl, mis nektar; mis on püree, mis smuuti, tõstes katteloori ka kurikuulsalt sarjatud väljendilt “mahl kontsentreeritud mahlast”. Sellekohast infot saab värskest Mahlakoolist.

Foto: kadarbiku.ee

Niisiis – müriaad “söö seda, joo toda, tee nii, tee naa” muutub palju kergemaks, kui võtad hetkegi analüüsiks ja uurimistööks.

Kui juba kord välja selgitad, mis milleks kasulik on ning ühtlasi kuulad, mida sinu keha just praegusel perioodil sinult nõuab (mitte ainult meeletu isu nt herneste järele, aga ka suurem unevajadus vmt), on parem ja kergem enesetunne käeulatuses. Ja mis peamine – ainult su enda teha.